24.11.2023 | 08:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na Dňoch zeleného lesa ukážu neštátni vlastníci aktívny manažment lesov

        Belá 24. novembra (TASR) - Odtabuizovať prírode blízky a trvalo udržateľný aktívny manažment lesov človekom je jedným z cieľov dvojdňového podujatia Dni zeleného lesa, ktoré sa začalo vo štvrtok v Belej v okrese Žilina. Podľa predsedu Únie regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska Milana Ovseníka chcú tiež spojiť v diskusiách na území Národného parku Malá Fatra kľúčových aktérov zelených lesov a obnoviť fungovanie odbornej platformy Zachráňme lesné bohatstvo Slovenska s jej víziou Ústavy pre lesy.


        Doplnil, že podujatie má vyslať posolstvo o výsledkoch trvalo udržateľného obhospodarovania zdravých a zelených lesov, ktorými nie sú iba čistý vzduch, pitná voda a priaznivé prírodné prostredie. "Ale aj drevo - životne dôležitá a jediná obnoviteľná surovina. Z našich lesov ho získavajú furmani, pilčíci a operátori lesnej techniky, ktorí potrebujú modernú, inovatívnu techniku. Bez nich by tiež nemohol byť zdravý, zelený les," zdôraznil.
        Okrem praktických ukážok ľudí, koní a techniky pri spracovaní dreva vytvorili organizátori priestor pre získanie informácií o možnosti podpory na nákup lesnej techniky a ťažných koní. "V spolupráci s dodávateľmi lesnej techniky reagujeme na pripravovanú výzvu v rámci Programu rozvoja vidieka 2014-2022 na nákup lesnej techniky a odborníci Národného lesníckeho centra poskytnú najaktuálnejšie podmienky," priblížil.
        Na programovom sneme Únie regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska podľa Ovseníka vyhodnotia Programové vyhlásenie vlády SR 2023 - 2027 a zareagujú prijatím vyhlásenia Za udržateľné súkromné lesy Slovenska, za silný a odolný vidiek. "Účastníci snemu vyšlú posolstvo verejnosti a politikom o dôležitosti udržateľnosti súkromných lesov pre spoločnosť. Aby aj súkromné lesy boli udržateľné parky v prírode pre všetkých," dodal.
        Podujatie Dni zeleného lesa - udržateľné súkromné lesy 2023 pripravili Únia regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska, Partnerstvo pre Prírodný park Krivánska Malá Fatra a Asociácia furmanov Slovenska.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down