21.07.2016 | 07:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na dolnom Zemplíne zberajú čučoriedky, úroda je dobrá

V plnom prúde je zber čučoriedok na farme v dolnozemplínskej obci Biel, kde na troch hektároch pestujú tri odrody tohto "modrého zázraku prírody". Pokiaľ neprší, brigádnici už oberajú hojnú úrodu každý deň.

BIEL. "Tento rok sme začali 28. júna, zber podľa nášho odhadu potrvá ešte tri – štyri týždne, závisí to od počasia. Po skorej odrode Spartan už oberáme Bluecrop a začíname aj s neskorou odrodou Chandler," uviedla pre TASR vedúca prevádzky Zuzana Nagyová.

Čučoriedky na farme pestujú bez použitia chémie. Oblasť Trebišovského okresu sa vyznačuje slnečným počasím, vďaka ktorému sú modré bobuľky plné chuti a vitamínov. S predajom nemajú na farme problém, ovocie predávajú záujemcom ambulantne pri sade, ale aj obchodom a firmám. Z odrôd ľudí zvyčajne zaujmú "čendlerky", ktoré sú charakteristické veľkými plodmi.

Plody čučoriedok patria k najzdravším druhom ovocia, majú mimoriadne priaznivé účinky na ľudský organizmus. "Výstižnou je veta, že čučoriedka je modrý zázrak prírody. Má veľmi dobré antioxidačné účinky, veľmi dobre pôsobí na zrak, žalúdok, trávenie, krv. Vidno to aj z toho, že máme veľa odberateľov u lekárov a lekárnikov," dodala Nagyová. V domácnosti sa čučoriedky využívajú na kompóty, džemy, šťavy či do koláčov.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down