18.10.2022 | 10:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na EuroTier-e v Hannoveri ukážu množstvo inovácií

Štyri zlaté a 14 strieborných medailí - nezávislá odborná porota menovaná Nemeckou poľnohospodárskou spoločnosťou DLG vybrala podľa prísnych kritérií víťazov súťaže EuroTier Innovation Award. So všetkými ocenenými exponátmi v zlatej alebo striebornej farbe bolo ocenenie Innovation Award EuroTier 2022 udelené celkovo 18 produktovým inováciám zo 150 prihlásených návrhov. Oficiálne odovzdávanie cien sa uskutoční počas veľtrhu EuroTier, ktorý sa bude konať v termíne od 15. – 18. Novembra 2022 v nemeckom Hannoveri. Dnes si predstavíme držiteľov zlatých medailí.

EuroTier je popredný svetový veľtrh pre chov a manažment hospodárskych zvierat. Inovačná platforma globálneho priemyslu živočíšnej výroby ukazuje kompletný prehľad o inováciách, riešeniach a zavedených štandardoch. Tento rok sa opäť po pandemickej prestávke predstavia riešenia a inovácie pre chov dobytka, ošípaných a hydiny. Výstavu a odborný program budú dopĺňať témy o ovciach a kozách, koňoch, akvakultúre, alternatívnej výžive a priamom marketingu.

Víťazi Innovation Award EuroTier 2022:

SoundTalks® od spoločnosti Boehringer Ingelheim Vetmedica GmbH - Hala 15, stánok C10

Kašeľ, prechladnutie, chrapot – klasické ochorenia dýchacích ciest sa môžu vyskytnúť aj u ošípaných. Výsledkom je znížené pohodlie a zvýšená náchylnosť na choroby, ako aj horšia konverzia krmiva a znížené denné prírastky hmotnosti, čo môže viesť k podváhe ošípaných, nekonzistentným skupinám a v konečnom dôsledku môže ohroziť aj ziskovosť.

SoundTalks je systém, ktorý nepretržite analyzuje respiračný zdravotný stav ošípaných počas chovu a výkrmu. Monitory inštalované v maštali, z ktorých každý je vybavený šiestimi mikrofónmi, registrujú všetky zvuky v maštali a pomocou algoritmov dokážu rozlíšiť kašeľ od iných zvukov. Keďže systém zaznamenáva tieto zvuky 24 hodín denne, dokáže na rozdiel od chovateľa registrovať aj intenzitu kašľa počas kľudovej fázy, a tak môže kašeľ rozpoznať až o päť dní skôr.

SoundTalks upozorní chovateľa na problém prostredníctvom systému semaforov priamo v maštali, alebo pomocou aplikácie v smartfóne. To umožňuje včasnú nápravu ventilačných problémov a umožňuje diagnostikovať primárnu príčinu infekcie dýchacích ciest vďaka rýchlej diagnostike.

Liečba symptómov jednotlivých zvierat (vitamíny, mukolitiká atď.) často umožňuje vyhnúť sa antibiotikám, alebo vykonávať liečbu včas a špecificky podľa antibiogramu.

Systém je na trhu nový, v praxi odskúšaný, zvyšuje pravdepodobnosť uzdravenia, pomáha znižovať užívanie antibiotík a dokumentuje „kašeľ“ ako indikátor dobrých životných podmienok zvierat.

GEA AutoDry od firmy GEA Farm Technologies GmbH - Hala 13, stánok C26

Zasušenie kráv s vysokou dojivosťou predstavuje určité riziká pre zdravie zvierat. Vysoký vnútorný tlak vemena počas prvých dní po dojení, nedostatočný preplachovací účinok toku mlieka počas dojenia a stresovaný metabolizmus zvierat v dôsledku dramatického zníženia prísunu energie môžu ovplyvniť zdravie a pohodu zvierat. Antibiotiká sú často podávané na prevenciu infekcií vemena.

Systém AutoDry je inovatívna funkcia v rámci softvéru na riadenie stáda GEA pre konvenčné systémy dojenia. Funkciu je možné aktivovať pre jednotlivé kravy a jemne a efektívne ich pripraviť na zasušenie. AutoDry predstavuje automatické odstránenie ceckových nástrčiek po dosiahnutí vopred definovaného cieľového objemu mlieka. AutoDry sa spustí približne 10 dní pred zasušením a postupne znižuje produkciu mlieka každý ďalší deň pred zasušením pomocou patentovaného algoritmu.

Automatizované zasušenie kráv na základe prirodzeného modelu je bonusom pre každý ekonomický koncept farmy a zároveň aktívne prispieva k zvyšovaniu udržateľnosti, najmä na mliečnych farmách s vysokými výnosmi. AutoDry umožňuje znížiť používanie antibiotík, podporiť dobré životné podmienky zvierat a znížiť pracovnú záťaž.

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down