22.09.2011 | 02:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na „koničkárov“ máme u nás šťastie

Poľnohospodárske družstvo Kozárovce aj v tomto roku potvrdilo svoje kvality. Za kravy plemena slovenské strakaté získalo na 6. Národnej výstave hospodárskych zvierat viacero ocenení - Šampiónka výstavy, umiestnenie v kategórii Prvôstky, Kravy na 2. a ďalšej laktácii a aj v kategórii Kolekcia mladých jalovíc. Šampiónka Viktória dokonca obstála i v súťaži krásy a z Nitry si odniesla titul Miss Dojnica.

Typická predstaviteľka slovenského strakatého dobytka - krava Viktória, ktorá na Agrokomplexe bodovala na plnej čiare, sa narodila 9. decembra 2007, dvakrát sa otelila a denne vyprodukuje okolo 36 litrov mlieka. A ako konštatoval Peter Repiský, predseda PD Kozárovce, „na výstave zaujala najmä dobrou stavbou tela, vynikajúcimi končatinami, krásne tvarovaným vemenom a výbornou úžitkovosťou.“ 

Družstvo Kozárovce sa súťaží, na ktorých už tradične dosahuje významné úspechy, zúčastňuje pravidelne od roku 1999. „Všetky zvieratá vybraté na výstavu musia spĺňať určité kvalitatívne parametre a štandardy, ktoré sú pre dané plemeno typické. Veľmi dôležitý je už samotný výber zvierat a ich príprava. Tu musím vyzdvihnúť najmä prácu ošetrovateľov, ktorí zvieratám obetujú množstvo času, aby konečný efekt pri ich hodnotení bol čo najlepší.,“ uviedol P. Repiský. 
„Tak ako takmer pri všetkých výrobných činnostiach, a dovolím si tvrdiť, že v chove hovädzieho dobytka to platí dvojnásobne, je najvýznamnejším faktorom človek a jeho prístup k práci. Snažíme sa spolupracovať s tými najlepšími, robiť všetko na sto percent a byť dôslední aj v detailoch. Tou nadstavbou pre dosiahnutie úspechu je, že pre ľudí zamestnaných u nás je práca zároveň aj koníčkom. A na „koničkárov“ máme šťastie“, hodnotí ľudí predseda družstva. Hlavný zootechnik Milan Szabo zas oceňuje prácu skúseného ošetrovateľa Františka Ďuroviča, ktorý kravy na súťaž výborne pripravuje. Porota na výstavách totiž okrem telesnej stránky berie pri hodnotení zvierat do úvahy aj poslušnosť zvieraťa a jeho celkové predvedenie sa. „Boli poslušné, ukázali sa v plnej kráse a možno aj preto ocenenia získali práve naša zvieratá,“ zdôraznil M. Szabo. 

Chov v PD Kozárovce má štatút šľachtiteľského chovu slovenského strakatého dobytka. V súčasnosti sa v ňom nachádza okolo 700 kusov dobytka, z toho 300 kráv. Kravy dosahujú priemernú úžitkovosť 6- až 7-tisíc litrov mlieka, a priemerný denný prírastok u teliat predstavuje 700 až 800 gramov, u jalovíc 800 až 1000 gramov a u býkov 1100 až 1400 gramov. 
Družstvo je klasickým poľnohospodárskym podnikom s rastlinnou a živočíšnou výrobou. „Nevýhodou oproti ostatným družstvám je, že aj keď hospodárime len v obci Kozárovce, máme až tri hospodárske strediská, čo zvyšuje prevádzkové náklady. Našim hlavným výrobným zameraním na úseku rastlinnej výroby je pestovanie obilnín, olejnín a aj krmovín pre potreby živočíšnej výroby. Špecializujeme sa výlučne na chov hovädzieho dobytka, kde realizujeme predaj mlieka, jatočných a plemenných zvierat,“ konštatuje P. Repiský. 

Celý článok si môžete prečítať v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 38.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down