02.09.2020 | 06:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na neformálnom stretnutí agroministrov zastupoval Slovensko Ján Mičovský

Slovenský minister pôdohospodárstva Ján Mičovský (OĽaNO) sa v utorok (1.9.) vrátil z neformálneho stretnutia ministrov pre poľnohospodárstvo a rybné hospodárstvo – AGRIFISH.

KOBLENZ. Témou dvojdňového stretnutia boli poučenia z krízy COVID-19, posilnenie odolnosti potravinového dodávateľského reťazca, označovanie pôvodu a dobrých životných podmienok zvierat a ochrana zvierat počas transportu. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) Anežka Hrdá.
Mičovský videl riešenie zvyšovania odolnosti reťazca v podpore domácej produkcie a v zameraní sa na lokálnu potravinovú sebestačnosť, pri zachovaní voľného pohybu tovaru. Podobný názor smerom k zlepšeniu podpory regionálnych reťazcov a lokálnych produktov malo viacero ministrov, niektorí považovali za dôležité aj zníženie závislosti od dovozu bielkovinových krmív. Niekoľko ministrov apelovalo na zachovanie otvorených trhov pre vývozcov, iní poukázali na potrebu zaviesť reciprocitu a vyžadovať od tretích krajín dodržiavanie rovnako prísnych podmienok pri dovážaných produktoch.
K téme označovania pôvodu produktov uviedol podľa Hrdej minister ako dobrý príklad označovanie vajec a spôsobu chovu nosníc. Podľa viacerých ministrov by sa označovanie pôvodu malo naďalej zameriavať predovšetkým na označovanie vajec, mäsa, mlieka a primárnej zložky vo výrobkoch z nich. Mičovský pri tejto príležitosti opätovne poukázal na potrebu riešenia označovania pôvodu dovážaných zmesí medu, v čom sa zhodol aj s ďalšími svojimi kolegami.
Pri otázke zavedenia označovania dobrých životných podmienok zvierat požadoval predovšetkým prijatie harmonizovaných pravidiel, čo podporili aj ďalšie krajiny. Nemecké predsedníctvo plánuje k problematike označovania pripraviť závery, ktoré predloží ministrom na schválenie na niektorej z nastávajúcich jesenných Rád ministrov.

/tasr/

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down