23.10.2014 | 02:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na obchodné spory a embargá najviac doplácajú poľnohospodári

Dopady sankcií, ktoré Ruská federácia ako odvetu uvalila na krajiny Európskej únie, sú pre štáty, združené vo Vyšehradskej štvorke, ako aj pre Bulharsko, Rumunsko a Slovinsko, veľmi podobné.

BELADICE. Konštatovali to ministri poľnohospodárstva a vedúci pracovníci agrárnych ministerstiev, ktorí sa nedávno zišli na rokovaní v Beladiciach, v okrese Zlaté Moravce. Zhodli sa na tom, že na obchodné spory a embargá, ktoré sa rozpútali medzi EÚ a Ruskom, najviac doplácajú práve poľnohospodári.  

„Po tom, čo sa začalo uplatňovať embargo na vývoz potravín a niektorých poľnohospodárskych komodít do Ruskej federácie, nastala na našich trhoch obrovská cenová destabilizácia,“ konštatoval minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ľubomír Jahnátek. „V súčasnosti je veľmi dôležité, aby na európskej úrovni boli prijaté také opatrenia, ktoré by zamedzili tomu, aby sa nákupné ceny dôležitých agrárnych komodít dostali pod výrobné náklady.“

Na tomto postuláte sa zhodli všetci účastníci rokovania. Podľa názoru Ľ. Jahnátka je v súčasnosti veľmi dôležitou úlohou aj monitoring dovozov a cien, za aké sa jednotlivé komodity dovážajú.

„Všetky delegácie sa pritom v tejto neľahkej situácii vyslovili za vzájomnú solidaritu, aby sa EÚ ako celok dostala z problémov, spôsobených embargom,“ konštatoval Ľ. Jahnátek.   

Keďže bol hostiteľom beladického stretnutia, práve jemu pripadla úloha tlmočiť spoločné stanovisko, ku ktorému dospeli účastníci rokovania. Tí sa okrem iného zhodli aj na názore, že „antiembargové opatrenia“ na národnej úrovni môžu byť len doplnkové, pričom zásadné a najdôležitejšie opatrenia na elimináciu nepriaznivých dôsledkov embarga musí prijať Európska komisia.

Finančné zdroje, ktoré Brusel vyčlenil na elimináciu problémov a ktoré by mali byť určitým odškodnením pestovateľov, považujú štáty, zúčastnené na rokovaniach v Beladiciach, za nedostatočné.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down