Na optimizmus chýbajú dôvody

Predstavitelia Zväzu výrobcov krmív, skladovateľov a obchodných spoločností SR (ZVKSaOS) označili na nedávnej tlačovej besede v Bratislave stav, ktorý v súčasnosti panuje v živočíšnej výrobe na Slovensku, doslova „za pesimistický“.

BRATISLAVA. „Za predchádzajúceho vedenia Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR sme si v koncepcii stanovili za cieľ dosiahnuť 80-percentnú sebestačnosť v rozhodujúcich komoditách, ale dnes, po niekoľkých rokoch, musíme, žiaľ, konštatovať, že opak je pravdou,“ uviedol Marian Uhrík, predseda Predstavenstva ZVKSaOS.

Aj v porovnaní s okolitými krajinami, najmä s Poľskom a s Maďarskom, ale aj s Českou republikou, sa prepadávame stále nižšie a nižšie, a niektoré kroky, zamerané na podporu živočíšnej výroby, prijímané však takpovediac ad hoc, nemôžu byť systematickým riešením.

Aj preto je podľa M. Uhríka v súčasnosti len jedna z ošípaných, ktorú náš spotrebiteľ skonzumuje, pôvodom zo Slovenska, a na 132 tisíc nám klesol počet dojníc. O čosi nenápadnejšie sa v ostatných rokoch vyvíjali poklesy hydiny. V jednorazovom zástave sa podľa údajov, ktoré novinárom poskytol M. Uhrík, v súčasnosti chová zhruba 12 miliónov jedincov hydiny.

„Sebestačnosť vlastne dosahujeme len v produkcii konzumných vajec,“ konštatoval M. Uhrík, a dodal, že táto situácia celkom zákonite vplýva aj na zahraničnoobchodnú bilanciu v agropotravinárskych komoditách. Naše záporné saldo dosiahlo v minulom roku 1 miliardu 273 miliónov eur, pričom pokiaľ ide o živočíšne komodity, tam naše záporné saldo dosiahlo 310 miliónov eur.

Podľa predstaviteľov ZVKSaOS by sme si mali zobrať príklad zo susedného Maďarska, kde predovšetkým v posledných dvoch rokoch intenzívne riešia podporu pre odvetvie živočíšnej výroby.

„Ak to porovnáme s Maďarmi, tak u nás ide len o zlomok tejto pomoci,“ uviedol M. Uhrík.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *