12.07.2016 | 04:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na ostrove Sihoť sa budú vykonávať ťažbové práce aj v budúcnosti

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR v spolupráci s Lesmi SR budú v budúcnosti na bratislavskom ostrove Sihoť vykonávať lesopestebné a ťažbové práce. Ako tvrdia, bude to prírode blízkym spôsobom, zaručujúcim ochranu vodárenského zdroja proti kontaminácii. "Obnovná ťažba sa bude vykonávať na menších plochách. Čas realizácie bude vopred odsúhlasovaný s Bratislavskou vodárenskou spoločnosťou (BVS) ako správcom vodného zdroja a realizovaný v súlade s podmienkami uvedenými v platnom rozhodnutí o vyhlásení pásiem vodárenského zdroja ostrova Sihoť," priblížil Michal Feik z odboru komunikácie a marketingu MPRV SR.

BRATISLAVA. Realizácia obnovných postupov bude podľa ministerstva plne v súlade s platným programom starostlivosti o les (PSL). V súčasnosti stále prebieha na území ostrova Sihoť jeho príprava. Konanie vo veci schválenia PSL pre lesný celok Lesy SR Bratislava je v súčasnosti prerušené z dôvodu predbežnej otázky vo veci určenia účastníctva v predmetnom konaní. "Okresný úrad Bratislava totiž vylúčil z tohto konania subjekty, ktoré nepovažoval za účastníkov konania ani za zúčastnené osoby," vysvetlil Feik. Proti tomuto rozhodnutiu sa niektoré subjekty odvolali a nakoľko Okresný úrad Bratislava ich odvolaniam nevyhovel, postúpil ich ministerstvu ako nadriadenému správnemu orgánu, oprávnenému v danej veci rozhodnúť. Konanie vo veci schválenia PSL tak bude pokračovať po vydaní rozhodnutia ministerstvom  a po nadobudnutí jeho právoplatnosti.

Rezort pôdohospodárstva zároveň uviedol, že Lesy SR ukončili prvé zalesnenie ostrova Sihoť na plochách, kde v minulosti prebiehala ťažba dreva. "Ochrana vodného zdroja na bratislavskom ostrove Sihoť je prvoradá," uviedla ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná s tým, že tomuto účelu podriaďujú všetky aktivity na ostrove.

Ministerka v apríli požiadala štátny podnik Lesy SR o okamžité zastavenie výrubu. Odvtedy na ostrove prebehlo prvé zalesňovanie. Ide o umelú obnovu lesa po vykonanej holorubnej ťažbe. "Napriek tomu, že povinnosť vykonať obnovu lesa od vzniku holiny je do dvoch rokov, Lesy SR konali bezodkladne a takmer celá plocha je už zalesnená," skonštatovala Matečná.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down