07.12.2018 | 12:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na ovocí škodí drozofila japonská

Najviac karanténnych škodlivých organizmov sa na naše územie dostáva medzinárodným obchodovaním s rastlinným tovarom. Postupnou zmenou klimatických podmienok sa tieto škodce u nás udomácňujú a rozširujú. Drozofila japonská - Drosophila suzukii prenikla na naše územie v roku 2014 a odvtedy jej výskyty zaznamenávame v ovocných sadoch v rôznych častiach republiky.

Signalizačná správa

Pôvodnou oblasťou výskytu škodcu Drosophila suzukii je juhovýchodná Ázia, odkiaľ bol súčasne zavlečený do Severnej Ameriky a Európy v roku 2008. V Európe bol škodca po prvýkrát pozorovaný v Španielsku. Ďalej sa šíril do Talianska, Francúzska, Slovinska, Švajčiarska, Nemecka, Belgicka a Rakúska. V priebehu roka 2014 bol jeho výskyt potvrdený v Českej republike a rovnako aj na Slovensku. Škodca sa v posledných rokoch inváznym spôsobom veľmi rýchlo šíri do nových oblastí, kde spôsobuje významné škody.

Škodlivosť

Drosophila suzukii je široko polyfágny druh škodcu. Larvy sa vyvíjajú v dozrievajúcich plodoch drobného ovocia, ako sú jahody, maliny, ostružiny, čučoriedky, baza čierna, ríbezle, a ďalšie druhy ovocia. Škodca poškodzuje predovšetkým ovocie s tenkou pokožkou, avšak škody boli zaznamenané aj na plodoch s tvrdou pokožkou. Poškodenie plodu bezprostredne po napadnutí nie je výrazné. Pletivá v miestach po vpichu samičiek pri kladení vajíčok sa mierne prepadávajú. Napadnuté plody sa deformujú a mäknú. Neskôr v miestach žeru lariev dochádza k rôznym škvrnitostiam a rýchlej hnilobe čiastočne  spôsobenej aj sekundárnou infekciou hubami, resp. baktériami. Hospodárske straty sú veľmi vysoké, napadnuté plody sú nekonzumovateľné, nepredajné a podliehajú rýchlemu kazeniu.

Bionómia škodcu

Samička Drosophila suzukii kladie 1 až 3 vajíčka do jedného plodu. Denne nakladie až 13 vajíčok mliečno bielej farby. Počas svojho života môže naložiť až 400 vajíčok. Preferuje plody, ktoré sa vyfarbujú.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down