06.09.2013 | 12:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na potulkách našim vidiekom

Krásne, nádherné, veľmi sa nám to páčilo, výborný nápad... Takéto a podobné superlatívy sa ušli podujatiu Na potulkách našim vidiekom od návštevníkov nedávno skončeného 40. ročníka výstavy Agrokomplex.

Projekt Na potulkách našim vidiekom, ktorý prostredníctvom jedinečného náučného chodníka a interaktívnou zážitkovou formou ponúkol návštevníkom možnosť doslova zažiť slovenský vidiek, mal na tohtoročnom Agrokomplexe takpovediac ostrú premiéru. A bola to premiéra naozaj vydarená. A nesvedčia o tom len v prvej vete citované pochvalné slová návštevníkov, zapísané v knihe návštev...

Ako naozaj

Návštevníci pavilónu F, kde bola táto interaktívna výstava umiestnená, mali možnosť zapojiť všetky zmysly do poznávania našej krajiny. Bol tam umiestnený funkčný vodný mlyn, lány polí, malá farma so živými zvieratami, salaš, jazierko, zvieratá z lesa či presklený úľ. Určite zaujala aj krava, ktorú bolo možné podojiť, alebo funkčná pec, kde sa pripravoval čerstvý chlieb a osúchy. Malí i veľkí návštevníci mohli „skúsiť“ ako sa asi cíti krtko pod zemou, ale tiež zistiť, čo sa deje v úli. Samozrejmosťou boli ochutnávky rôznych špecialít a nechýbali ani ukážky výcviku dravcov či spevu rôznych druhov vtákov. Pre deti boli pripravené ihriská a stena prianí.
Za týmto nápadom stojí organizátor výstavy š. p. Agrokomplex – Výstavníctvo Nitra, ktorý si na pomoc „prizval“ aj ľudí z Fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva (FZKI) SPU v Nitre. Viac nám o tejto vydarenej spolupráci prezradila dekanka fakulty Klaudia Halászová:
„Na základe zmluvy o spolupráci medzi Agrokomplexom a FZKI SPU v Nitre vznikla vlani myšlienka vytvoriť projekt 3D Slovenska v pavilóne C nitrianskeho výstaviska. A tak študenti doktorandského štúdia z Katedry záhradnej a krajinnej architektúry FZKI vypracovali ideový a vizuálny návrh o regiónoch Slovenska z hľadiska poľnohospodárskeho a krajinno-architektonického. Expozícia bola pritom vystavaná prevažne zo zbierok TANAP-u, jednotlivých katedier SPU v Nitre či Národného žrebčína Topoľčianky. Konečnú podobu tomuto projektu dali, za účasti študentov našej fakulty, zamestnanci Agrokomplexu.“

Úspešná spolupráca

„Minuloročná úspešná premiéra pavilónu 3D Slovensko potom položila základ pre tohtoročnú expozíciu Na potulkách našich vidiekom, realizovanú v už oveľa väčšom meradle, na ploche 3900 štvorcových metrov. Na základe iniciatívy riaditeľa š. p. Agrokomplex Františka Ďurkoviča a jeho rokovaní s MPRV SR sa minuloročná pilotná expozícia v tomto roku rozpracovala do cielenejšej formy, približujúcej celú problematiku rozvoja vidieka. Realizáciu tohto projektu zabezpečovali pracovníci Agrokomplexu na návrh vypracovaný našimi študentmi. Navyše, počas výstavy sa študenti priamo zúčastnili pri sprevádzaní návštevníkov po pavilóne,“ vysvetľuje K. Halászová.
Ako ďalej uviedla, pavilón F bol realizovaný ako samostatný výstavný priestor na prezentáciu jednotlivých regiónov Slovenska, a to interaktívnou zážitkovou formou v podobe špecifík a významných prvkov slovenského vidieka. Expozícia však bola riešená i edukačnou a informatívnou formou a interpretovala aj zrealizované opatrenia Programu rozvoja vidieka 2007-2013.
„Našim cieľom bolo aktívne zapojiť návštevníka Agrokomplexu, hlavne mladšiu generáciu, do poznávania našej krajiny, vtiahnuť ho reálne do priestoru a tak spoznávať vidiek, jeho krásy a možnosti. Dúfam, že sa nám to aj podarilo,“ dodáva K. Halászová.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down