28.05.2016 | 02:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na pultoch reťazcov je najmenej domácich potravín

Obchodníci vykladajú na svoje pulty rekordne málo domácich potravín, len 39 percent. Naopak, podiel neznačkových potravín sa v našich obchodoch oproti predchádzajúcemu trendu zvýšil o 2 percentá. PKS je presvedčená, že tento neúnosný trend treba riešiť. Domáci potravinársky priemysel a zastúpenie jeho produkcie na domácom trhu by mali patriť medzi priority vedenia rezortu.

BRATISLAVA. Konštatuje sa to v správe, ktorú redakcii Roľníckych novín poskytla Potravinárska komora Slovenska (PKS).

Prieskum potravín na pultoch obchodných reťazcov realizovala pre PKS agentúra GfK Slovakia v období od 1. 3. 2016 do 23. 3. 2016. Prieskum sa realizuje rovnakou metodikou už šiesty rok, od roku 2011.

V porovnaní s minulým rokom kleslo zastúpenie slovenských potravín o 1 percentuálny bod (p.b.). Lenže v priebehu šiestich rokov sa tento podiel znížil z 50 na súčasných 39 percent, teda o takmer štvrtinu.

Prieskum zastúpenia slovenských potravín na pultoch odzrkadľuje realitu rezortu, ktorý dosiahol historicky najväčšie záporné saldo obchodu s potravinami v hodnote - 1,1 miliardy eur. Na Slovensko sa zo zahraničia dováža stále viac potravín, čo poškodzuje domácu ekonomiku, zamestnanosť a naviazané odvetvie poľnohospodárstva.

PKS by uvítala, keby sa súčasné vedenie rezortu pôdohospodárstva aktívnejšie zapojilo do podpory domácich potravinárov. Bez takejto podpory sa domáce produkty len ťažko dokážu presadiť, hoci záujem o ne by spotrebitelia mohli prejaviť vo väčšej miere.

(Viac sa dočítate v Roľníckych novinách)

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down