05.04.2019 | 12:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na repke sa objavili krytonosy aj fómová hniloba

V tomto roku sa objavili krytonosy na ozimnej repke o tri týždne skôr ako vlani. Výskyt je rôzny od prvých náletov až po kritické číslo a záleží aj od lokality a tým od dosiahnutej dennej teploty. Zatiaľ bol zachytený len krytonos štvorzubý. S ošetrením treba počkať na nálet krytonosa repkového aj na ustálenie teplôt nad 12°C.

Signalizačná správa

Krytonos štvorzubý

Je menší ako krytonos repkový, má 2,5 - 3,5 milimetra, na krovkách pri štítku má bielu škvrnu. Larvy dorastajú do 4 - 5 milimetrov. Hoci sa uvádza, že na porasty nalietava neskôr ako krytonos repkový, pri teplotách 12 - 14°C tento rok naletel ako prvý. Jeho škodlivosť je menšia, samičky kladú vajíčka do listových stopiek alebo okolia žiliek listov. Larvy sa živia v strednej žilke listu, listovej stopke a neskôr v byliach. Rastliny sú oslabené.

Krytonos repkový

Nalieta do porastov pri teplotách 10 až 12°C, zatiaľ sa však neobjavil. Kritické číslo jeden kus na 40 rastlín je pre krytonosa repkového. Pre krytonosa štvorzubého je kritické číslo 4 až 6 chrobákov za tri dni v Mőrickeho miske alebo dva chrobáky priemerne za tri dni na jeden lepový pás. Chrobáky po prelete do porastov repky ešte asi dva týždne žerú a pária sa, potom začnú samičky klásť vajíčka. Na ošetrovanie teda zostáva pomerne dlhé obdobie, netreba sa unáhliť, radšej vyčkať na dosiahnutie kritického čísla. Pripomínam, že krytonos repkový nalieta do porastov ako prvý a je väčší, imága dosahujú veľkosť 3 až 4 milimetre. Po naletení na porast, počas úživného žeru, vyžierajú imága do listov a stoniek malé otvory a následne kladú samičky vajíčka do hornej časti stoniek. Vyliahnuté larvy vyžierajú stržeň stonky smerom dolu. Vyvinuté larvy veľkosti 6 až 8 milimetrov, opúšťajú stonku nad zemou a kuklia sa v pôde. Oslabené stonky sa lámu.

Ochrana porastov

Autorizovaných prípravkov, ktoré pôsobia zároveň proti obidvom druhom krytonosov je dostatočne veľa. Na zabránenie vzniku rezistencie pyretroidy neaplikujte viac ako dvakrát za sebou počas sezóny! Pyretroidy s účinnými látkami etofenprox (max. jedenkrát za vegetáciu), beta-cyfluthrin (trikrát), deltamethrin (dva až trikrát podľa prípravku). V polovici januára 2019 bol autorizovaný ďalší deltamethrin (trikrát) a v roku 2018 cypermethrin (dvakrát). Ďalšie pyretoidy sú lambda-cyhalothrin (jeden až dvakrát), zeta-cypermethrin a gamma-cyhalothrin (dvakrát), alpha-cypermethrin (semenné porasty max. dvakrát, len do BBCH 57). Pyretroidy sú kontaktné prípravky a aj keď sú zaradené ako Vč3 – prípravok pre včely s prijateľným rizikom pri dodržaní dávky a koncentrácie, platí zásada: aplikujte v mimoletovom čase včiel, najlepšie neskoro večer!

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down