17.06.2013 | 03:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na ruský trh sa opäť dostali gruzínske vína

Po siedmich rokoch zákazu sa do Ruska dostali prvé dodávky gruzínskeho vína. Informovala o tom agentúra RIA Novosti.

MOSKVA. Ako pre agentúru uviedlo vedenie gruzínskeho vinárskeho podniku Dugladze, v piatok (14. 6.) dodala firma na ruský trh po sedem rokov trvajúcom embargu na gruzínske vína a minerálne vody prvých 30 fliaš vína. Na budúci týždeň plánuje dodať ruským distribútorom ďalších 150.000 fliaš.

Navyše, deň predtým šéf gruzínskeho zväzu producentov vína Levan Davitašvili povedal, že licencie na vývoz do Ruska získali okrem firmy Dugladze aj ďalšie dva gruzínske vinárske podniky Alaverdi a Teliani Veli.

Moskva zakázala dovoz gruzínskych vín a dvoch populárnych značiek minerálnych vôd v roku 2006, pričom ako dôvod uviedla, že nie sú v súlade s ruskými normami. Podľa Gruzínska však išlo o politicky motivovaný krok, keďže dva roky predtým sa stal prezidentom Michail Saakašvili, ktorý dával jasne najavo svoju orientáciu na Západ a s Moskvou sa často dostával do konfliktu.

V marci tohto roka ruský úrad pre ochranu spotrebiteľov Rospotrebnadzor rozhodol, že po kontrolách v Gruzínsku budú môcť na ruský trh opätovne dovážať svoje produkty štyria gruzínski producenti minerálok a 36 výrobci vína.

Gruzínske vína a minerálne vody boli medzi Rusmi populárne už za čias Sovietskeho zväzu a ich obľuba neklesla ani po rozpade ZSSR. Pred uvalením zákazu na ich dovoz bolo Rusko najväčším trhom pre gruzínske vína. Podľa L. Davitašviliho je Gruzínsko schopné dodať na ruský trh ročne okolo 10 miliónov fliaš vína.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down