27.09.2021 | 06:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na scénu vstúpila nová osivárska spoločnosť Lidea

V centre pozornosti Dňa poľa vo Veľkom Mederi bola viac než výnimočná udalosť - oficiálne predstavenie novej spoločnosti LIDEA, ktorá vznikla spojením dvoch renomovaných osivárskych spoločností Euralis a Caussade Semences. Súčasťou podujatia bola prehliadka pokusov s odrodami kukurice, sóje a ciroku.

„V čase, keď poľnohospodárstvo prechádza zásadnými zmenami, práca výrobcu osiva naberá nové rozmery. Schopnosť inovovať a prinášať riešenia na rozmanité problémy pestovateľov sú základné princípy nášho fungovania,“ uviedol Ing. Peter Kolenčík, zástupca novovzniknutej spoločnosti LIDEA, ktorá sa oficiálne 1. septembra 2021 fúziou spoločností Euralis a Caussade Semences stala 9. najväčšou osivárskou spoločnosťou na svete a 6. najväčšou v Európe. Konkrétne v číslach - spoločnosť LIDEA s ročným obratom 350 miliónov euro má dnes viac ako 2 000 zamestnancov. Výrobné závody, ktorých je osem, sa nachádzajú vo Francúzku, Rumunsku, Ukrajine, Španielsku a v Rusku. Pre spoločnosť s nadnárodným pôsobením je nemenej dôležitá výskumná báza, ktorá pozostáva zo 17 výskumných staníc situovaných naprieč Európou. Do priemyselných, výskumných a vývojárskych kapacít plánuje každoročne investovať viac ako 34 miliónov euro. Výsledkom práce novovzniknutej spoločnosti LIDEA, vychádzajúcej zo šľachtenia Euralis a Caussade Semences, je dnes komplexná ponuka odrôd kukurice, slnečnice, obilnín, repky, krmovín a krycích plodín, sóje, ciroku a strukovín, ktoré sú distribuované do 48 krajín sveta.

„V kukurici má spoločnosť LIDEA jeden z najkompletnejších sortimentov v zrne, siláži a pre výrobu bioplynu, čím sa v uvedenom sortimente stala piatou najväčšou osivárskou spoločnosťou. Až dva milióny hektárov kukurice bolo v roku 2020 osiatych hybridmi spoločnosti LIDEA,“ uviedol jej zástupca Ing. Andrej Kubiš. Podobne v slnečnici pokrýva všetky pestovateľské smery a technológie: olejovú, linoleovú, ekologické poľnohospodárstvo, odolnosť voči záraze, Clearfield®, Clearfield Plus® a Sulfo.

Nemenej zaujímavé výsledky dosahuje v sóji, ktorej šľachteniu sa venuje od roku 1975. „Prinášame lepšie výkonnejšie odrody s vyšším obsahom bielkovín, pre každú klimatickú zónu v Európe, od veľmi skorých (000) až po neskoré, pre potravinárske a kŕmne účely,“ uviedol k sortimentu A. Kubiš, „konkrétne odroda ES Mentor je najpredávanejšou odrodou v Európe, ES Pallador je najúrodnejšia, ES Inventor sa presadila vďaka najvyššiemu obsahu bielkovín.“

Komplexne zameraná ponuka

Prehliadku pokusu odštartovali veľmi skoré odrody sóje, z nich ES Comandor je najskoršia odroda v sortimente. P. Kolenčík vyzdvihol poskytovanie veľmi dobrých úrod semena s vysokým obsahom bielkovín, je vhodná pre potravinársky priemysel. ES Navigator sa vyznačuje dobrou odolnosťou proti poliehaniu a vysokým obsahom bielkovín. Ďalšia ES Governor je nižšia, poskytuje dobré úrody semena. Ponuku veľmi skorých odrôd obohatila ES Compositor - aktuálne registrovaná na ÚKSÚP-e. Vytvára o niečo vyššie rastliny, semeno so žltým pupkom, čo ju predurčuje na využitie v potravinárstve.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down