26.10.2021 | 11:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na Slovensko zavítala s novinkami Horsch Road Show

Popredný nemecký výrobca inovatívnej poľnohospodárskej techniky Horsch organizuje na jeseň tohto roka turné po európskych krajinách, a nevynechal ani našu republiku. V spolupráci s momentálne už výhradným distribútorom tejto značky na Slovensku, spoločnosťou Hriadeľ, na parcele, ktorú im pre tento účel poskytla spoločnosť LÚČNICA, spol. s r.o., usporiadal výrobca predvádzaciu akciu, počas ktorej sme mohli vidieť množstvo noviniek priamo v zábere.

Praktické ukážky techniky s odborným výkladom odštarovala kombinácia strojov - tanierový podmietač Horsch Joker v kombinácii s dvojrotorovými nožovými valcami Horsch Cultro, ktoré je možné použiť v kukuričnom, či repkovom strnisku na rozdrvenie pozberových zvyškov. Horsch Joker je už dobre známym podmietačom s pomerne veľkými pracovnými orgánmi, ktorý v tomto prípade dopĺňal nožové valce a premiešaval rastlinné zvyšky s pôdou. Ďalší stroj na prípravu pôdy, ktorý sa predstavil v Lúčnici nad Žitavou bol radličkový kyprič Horsch Terrano 5.4 GX s pracovným záberom 5 m a štyrmi radmi radličiek. Terrano GX je možné použiť na spracovanie pôdy do hĺbky 5 – 25 cm a výhodou tohto systému je možnosť vybavenia radličkami pre rôzne podmienky. Stroj sa dá zaobstarať ako nesených prevedeniach s pracovným záberom od 3 – 5 m, tak aj väčším pracovným záberom s podvozkom, a výrobca nezabúda ani na rôzne typy valcov. Nasledoval ľahký kyprič Finer 7 SL, určený na jemnú prípravu pôdy, vybavený radličkami s dvojitým odpružením. Zaujímavosť, ktorú sme si mohli všimnúť aj počas jeho predvádzania je možnosť výbavy valcami, alebo opornými kolesami. Pre spoľahlivú prácu je stroj vybavený opornými kolesami v prednej časti stroja, ktoré sú hydraulicky nastaviteľné. Veľkou výhodou kypriča Finer 7 SL je, že si dobre drží pracovnú hĺbku aj v nerovnom teréne a pracuje rovnomerne v celom horizonte.

Inovované stroje striedali novinky

V Lúčnici nad Žitavou sa predviedol aj inovovaný sejací stroj Horsch Pronto 6 DC, do ktorého inžinieri spoločnosti premietli svoje dvadsaťročné skúsenosti z vývoja pneumatických sejacích strojov. Výrobca tak na základe požiadaviek zákazníkov pri novom modely zvýšil objem zásobníka na osivo a doplnil štyristo-litrový Minidrill zásobník, ktorý umiestnil na tiahlo stroja. S predvedenou výbavou sejačky môžeme pri výseve repky prihnojovať a rozhodnúť sa, kde toto hnojivo umiestnime – či už pod osivo, alebo so systémom PPF do medziriadku. Princíp práce sejačky Pronto ostal zachovaný a tak sa v prednej časti nachádzajú dva rady diskov. Za nimi je uložený utužovací pneumatikový valec, ktorý prešiel zmenou a teraz využíva väčšie kosá so silnejšími brzdami, vďaka ktorým môže stroj dosahovať v preprave rýchlosť 40 km/h. Za valcom nasledujú výsevné jednotky TurboDisc a prst Uniformer pre bezpečné uloženie osiva do osivovej brázdičky. V poslednom rade sú umiestnené utužovacie kolieska, ktoré uzatvárajú osivovú drážku. Sejačka bola predvedená vo výbave so systémom RowControl, vďaka ktorému je možné vypínať každú jednu výsevnú pätku samostatne a ľubovoľne vytvárať koľajové riadky.

Úplnou novinkou firmy Horsch, ktorá sa predviedla aj u nás je sejací stroj Versa 3 KR. Síce sa jedná o mechanickú sejačku, ale napriek tomu ju výrobca vybavil ISOBUS systémom, i keď ten sa ku slovu dostáva najmä pri kalibrácii. Pohon mechanického dávkovača je zabezpečený prostredníctvom elektromotora s predlohovým hriadeľom. Elektromotor roztáča tento hriadeľ, na ktorom sú uchytené ozubené kolesá, ktoré roztáča ďalší ozubené kolesá u dávkovacích valčekov. Samostatné napojenie valčekov na pohon umožňuje individuálne meniť rytmus koľajových riadkov - bez použitia náradia. Hĺbka sejby, ako aj prítlak na výsevné pätky sa nastavuje na sejačke mechanicky univerzálnym kľúčom. Ak by sme chceli meniť medziriadkovú vzdialenosť (zo základných 15 cm na 30 cm alebo dokonca aj 45 cm), dokážeme aj to, a síce mechanickým vypínaním jednotlivých semenovodov. V základnej výbave disponuje sejačka zásobníkom s objemom 900 l, no objem je možné rozšíriť až na 1 200 l.

Aby noviniek nebolo málo, ďalším novým predvedeným strojom na Roadshow firmy Horsch bol deväťriadkový nesený presný sejací stroj Horsch Maestro 9RX.

Viac sa dočítate už zajtra v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down