08.01.2018 | 02:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na Slovensku vyrastie prevádzka na výrobu pokročilých biopalív

Spoločnosť Enviral, producent bioetanolu na Slovensku, dostala povolenie na výstavbu prevádzky, určenej na výrobu bioetanolu druhej generácie. Prevádzka bude vybudovaná v Leopoldove.

BRATISLAVA. Na jeseň minulého roku sa predstavitelia Enviralu, ktorý patrí do skupiny Envien Group, dohodli s poprednou špecializovanou švajčiarskou chemickou spoločnosťou na zakúpení inovatívnej technológie, určenej na výrobu celulózového biopaliva. Roľnícke noviny o tom informovala Denisa Vološčuková, PR konzultantka z agentúry Dynamic Relations 2000.

Podľa jej ďalších slov tak pôjde o európsky unikát; bude to totiž jedna z mála komerčných výrob biopaliva druhej generácie.

Najväčší slovenský výrobca biopalív získal povolenie Integrovanej prevencie a kontroly znečistenia na výstavbu technológie výroby druhogeneračných biopalív zo zvyškovej slamy.

Takáto výroba predstavuje náročný proces, ktorý si vyžaduje najmodernejšie technológie, určené na rozklad celulózy a na následné získanie etanolu.

Práve preto zástupcovia leopoldovskej spoločnosti podpísali licenčnú zmluvu so švajčiarskou spoločnosťou Clariant, ktorá je svetovým lídrom v oblasti špecializovaných chemikálií, o zakúpení patentovanej technológie (sunliquid®), určenej na výrobu celulózového etanolu zo zvyškovej slamy na komerčnej báze.

Tejto dohode však predchádzali rozsiahle testy, vykonané na zvyškovej slame zo Slovenska. Testy boli robené v pilotnej prevádzke v nemeckom Straubingu, kde používajú práve švajčiarsku technológiu. Vynikajúce výsledky testov utvrdili kompetentných predstaviteľov Enviralu v ich zámere realizovať projekt.

„Pokročilé biopalivo prešlo od laboratórnych testov dlhým vývojom, a dnes máme k dispozícii celulózový etanol, získaný zo zvyškových surovín, ktorý dokáže udržateľným spôsobom významne znižovať emisie v doprave,“ uviedol Matej Sabol, generálny riaditeľ Envien Group.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down