27.03.2024 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na trhu s čokoládou môžu pre drahšie kakao hroziť vyššie ceny aj výpadky

        Bratislava 27. marca (TASR) - Na trhu s čokoládou môžu pre nárast ceny kakaa hroziť vyššie ceny aj výpadky. Cena kakaa sa dostala na úroveň 9250 USD (8537,15 eura) za tonu. Kakao je tak v súčasnosti drahšie ako meď. V utorok o tom informoval komoditný analytik Saxo Bank Ole Hansen.


        "Ceny kakaových futures vzrástli v New Yorku počas minulého roka o 215 %, kým v tomto roku je to zatiaľ 118 %. Trh je momentálne v úplnej panike, kedy sa výrobcovia čokolády snažia získať dodávky z iných zdrojov ako zo západnej Afriky, kde dodávky do prístavov zaostávajú za minulým rokom takmer o 30 %," uviedol analytik.
        Hansen priblížil, že rally je poháňaná výrobcami čokolády, ktorí nakupujú futures, aby získali dodávky alebo pokryli svoje hedžové pozície. "Počas osemtýždňového obdobia končiaceho sa 19. marca výrobcovia nakúpili 296.000 ton na futures trhu v New Yorku a 530.000 ton na londýnskom trhu," priblížil analytik s tým, že rally bude pokračovať, kým producenti čokolády nezískajú kakao, ktoré potrebujú, alebo kým ceny nedosiahnu úrovne, ktoré spomalia dopyt.
        Nárast cien kakaa sa podľa analytika pravdepodobne prejaví neskôr v priebehu roka. Odraziť sa môže ako na výške cien, tak aj na zmenšení veľkosti alebo znížení gramáže produktov pri zachovaní rovnakej ceny.
        Dôvodom výrazného nárastu cien kakaa je podľa Hansena kombinácia viacerých faktorov najmä v západnej Afrike. Produkciu kakaa ovplyvnili náročné poveternostné podmienky, hlavne intenzívne vlaňajšie horúčavy. Rastúce náklady na pesticídy a hnojivá zase sťažili podmienky pre farmárov, ktorí mali problémy si ich zaobstarať. Situáciu skomplikovali aj škodcovia.
        (1 EUR = 1,0835 USD)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down