25.10.2013 | 03:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na tvorbu pracovných miest by sme mali dostať 180 až 200 mil. eur

Už v budúcom roku by mohlo nájsť prácu viac nezamestnaných mladých Európanov. Premiéri jednotlivých členských štátov Európskej únie (EÚ) sa totiž na samite v Bruseli dohodli, že program zameraný na nezamestnanosť mladých by mal začať fungovať už od 1. januára 2014.

"Európska rada prijala nedávno iniciatívu s názvom Zamestnávanie mladých ľudí. Padlo rozhodnutie, že táto iniciatíva musí byť v platnosti od januára 2014. Celkovo je na tento program alokovaných šesť miliárd eur pre celú Európsku úniu. Podľa predbežných výpočtov by Slovensko mohlo čerpať z tejto sumy 180 až 200 miliónov eur," priblížil po skončení samitu predseda vlády SR Robert Fico.
Tento program má pomôcť nájsť si zamestnanie osobám, ktoré sú mladšie ako 25 rokov. Peniaze z projektu by mali smerovať najmä na zabezpečenie rekvalifikačných kurzov ako aj na vytvorenie nových pracovných miest. Vďaka týmto zdrojom by si mohlo nájsť prácu až 12,5 tisíca Slovákov.
"Každá krajina musí však do konca roku 2013 predložiť vlastný plán, ako bude v tejto problematike postupovať. Minister práce ma ubezpečil, že niektoré projekty už boli zaslané do Bruselu na prehodnotenie a sme pripravení tento projekt maximálne využívať," povedal R. Fico.
Peniaze z tejto iniciatívy by mali štáty EÚ čerpať v priebehu siedmich rokov. Podľa R. Fica cieľom premiérov je však tieto peniaze minúť už v rokoch 2014 až 2015.
Diskusie lídrov členských štátov boli aj o bankovej únii. Strestesty bánk, ktoré sa uskutočnia už v novembri tohto roka, ukážu v akom stave sa nachádza európsky bankový sektor. "Na základe stavu v bankách bude určite na jednotlivé členské štáty vytváraný tlak, aby si tieto problémy najskôr riešili cez vnútorné národné programy. Až po testoch a vytvorení národných štruktúr, ktoré budú riešiť problémy v daných krajinách, prichádza na rad opatrenie, že sa na prípadnú rekapitalizáciu použije trvalý euroval," vysvetlil Fico.
Summitu sa zúčastnil aj prezident Európskej centrálnej banky Mario Draghi. Podľa Ficových slov Draghi konštatoval, že "Európsky región, keď berieme do úvahy výšku deficitu, celkovú výšku zadĺženia a infláciu, má jeden z najlepších parametrov na rýchlejšie vyzdravenie sa z krízy v porovnaní s inými regiónmi a to v priebehu jedného až dvoch rokov," dodal R. Fico. (tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down