31.12.2010 | 08:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na vine je rozdrobenosť vlastníctva pôdy

Rozdrobenosť vlastníctva poľnohospodárskej pôdy je v súčasnosti na Slovensku podľa slov šéfa Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Zsolta Simona paradoxne problémom pre jej nákup.

"Ak by sme mali všetky pozemky scelené, tak záujem o kúpu poľnohospodárskej pôdy by bol nesmierne vysoký. Skutočnosť, že máme pôdu rozdrobenú a je veľmi ťažké poskladať ucelený blok s rozlohou napríklad 5 hektárov, je jedinou prekážkou, prečo záujem o kúpu poľnohospodárskej pôdy na Slovensku nie je 10-násobne vyšší, než aký je dnes. A už v súčasnosti hovoríme, že záujem je vysoký," povedal Zs. Simon v rozhovore pre TASR. 

"Myslím si, že poľnohospodárska aj lesná pôda si zaslúžia osobitnú ochranu. Ak by prišli investori, napríklad z Cypru, Holandska, Dánska, tak začnú na pôde podnikať, bude to ich pôda a na ňu nepustia nikoho," konštatoval. Pripomenul, že vláda v programovom vyhlásení sľúbila, že sa umožní na lesné cesty vstup turistom aj na bicykloch. "Súkromný vlastník vás do lesa nepustí. Zahraničný súkromný vlastník má úplne iný vzťah k pôdnemu majetku, nie taký, aký má ktorýkoľvek vlastník zo Slovenska. Na Slovensku sme predsa len prešli nejakou etapou komunizmu. Choďte v Taliansku v súkromnom lese zbierať huby. Alebo skúste zbierať lesné plody v Rakúsku," povedal. "Vyjadrujem sa k tomu, či necháme tie tradície, ktoré máme z minulosti, či už s využívaním lesov na turistiku, na oddych, na produkciu lesných plodov, na ďalšie účely, alebo úplne zmeníme filozofiu vlastníctva pôdy v tejto krajine. A to má priamu súvislosť s tým, či SR bude mať svoje územie zachované občanmi vlastnej krajiny, pretože jestvuje eminentný záujem skupovať poľnohospodársku pôdu," dodal šéf MPRV SR.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down