Na Záhorí sme zmenili históriu

Na začiatku bola idea. Chcela som, aby niektorí z mojich zákazníkov vyskúšali pestovať hybridný ozimný jačmeň Hyvido. Kolegovia mi opisovali, aké zázračné naše Hyvido je, a aké dáva vysoké úrody. Preto som oslovila najväčšieho chovateľa ošípaných a hovädzieho dobytka v mojom regióne, Poľnohospodárske družstvo Senica, s otázkou, či by nechceli náš jačmeň vyskúšať. Agronóm Ján Schemmer sa rozhodol otestovať a tak sa to celé začalo.

Na Deň detí, 1. 6. 2017 Syngenta v spolupráci s Poľnohospodárskym družstvom Senica a spoločnosťou Vermi Vital zorganizovala „Deň poľa Hyvido – vsaďte na istotu“. V priebehu celého dňa sme našim návštevníkom predstavili odrodový pokus, ktorý bol založený na 58 hektároch pozemkov PD Senica pri obci Hlboké. Do pokusu sme zaradili tri odrody hybridného jačmeňa Hyvido. Na 9-tich hektároch bola zasiata odroda Wootan, Galation na ploche 16 hektárov,  33 hektárov sa ušlo odrode Mercurioo. Osivo bolo vysiate 21. 9. 2016 s odporúčaným výsevkom 1,6 – 1,7 MKS. Po dohode s agronómom sme v pokuse aplikovali odporúčanú technológiu na pestovanie hybridných ozimných jačmeňov. Na jeseň sme mali možnosť pozorovať rýchly vývoj nadzemnej, ale i podzemnej časti rastliny. Na jar sme regeneračným hnojením prispeli k rýchlemu až bujnému rastu. Odrody kompenzačného typu Galation a Mercurioo mali 6-7 produkčných odnoží, klasový typ Wootan ich mal 3-4.

V dňoch 26. a 28. 6. sme sa opäť stretli v Hlbokom a aj keď nám počasie v roku 2017 veľa vody do Hyvida nedoprialo a zver si na ňom intenzívne pochutnávala, priemerná úroda dosiahla 7,25 t/ha (Galation 7,51 t/ha; Wootan 7,17 t/ha; Mercurioo 7,13 t/ha).

Na Záhorí sme zmenili históriu. Po prvýkrát sme boli svedkami odrodového pokusu s Hyvidom a jeho potenciál sa potvrdil. Ukázali sme, že pri dodržaní technológie pestovania siahne Hyvido na naozaj  zaujímavé úrody a dobrú rentabilitu. Spokojnosť agronóma a jeho rozhodnutie pokračovať v pestovaní je najlepším dôkazom kvality.

Spokojnosť je základom vzťahu

Syngenta dokazuje, že dobrý vzťah založený na priateľskom partnerstve a dôvere oboch strán prináša plody. Družstvu vo forme dobrej a kvalitnej úrody, Syngente dáva spokojného a stabilného partnera. Záhorie je naozaj špecifické a výnimočné. Príjemná atmosféra, dotvorená nádherným porastom Hyvida a dobrou náladou účastníkov dala veľmi pozitívnu bodku za celým poľným dňom.

Napriek všetkým neduhom a klimatickým podmienkam, ktoré Hyvido na Záhori ovplyvňovali, bol celkový výsledok všetkých odrôd nad očakávania. Naozaj smelo môžeme konštatovať, že na Záhorí sme zmenili históriu. A budeme ju meniť všade tam, kde nám ju naši priatelia a partneri dovolia meniť. Dnes na Záhorí, za čo sme im veľmi vďační z celého srdca.

 

 

Hyvido Mercurioo

  • Obzvlášť zimovzdorný hybrid najnovšej generácie
  • Mimoriadna schopnosť regenerácie
  • Kompenzačný typ so špičkovou úrodou

Hyvido Galation

  • Kompenzačný typ so zlepšenou pevnosťou stebla
  • Nadpriemerné úrody so znamenitou kvalitou zrna
  • Vynikajúci zdravotný stav a zvýšená odolnosť voči škodlivým činiteľom

Hyvido Wootan

  • Nová úroveň úrody zrna – najvyššia úroda v národných registračných pokusoch v ČR v oboch variantoch testovania
  • Excelentné kvalitatívne parametre zrna
  • Zlepšenie agronomických a pestovateľských vlastností

Ing. Elena Široká Benkovská, Ing. Roman Šuráni, Syngenta Slovakia

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *