05.05.2023 | 12:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na závlahárskom seminári aj o čistení kanálov

Začiatkom apríla sa v tradičnej slovenskej závlahárskej oblasti na južnom Slovensku opäť uskutočnil odborný seminár „Hydromeliorácie v procese klimatickej zmeny“ pod záštitou štátneho tajomníka MPRV SR Ing. Martina Kováča. V Patinciach sa zišli tí najväčší odborníci na problematiku závlah, aby spolu prediskutovali tie najaktuálnejšie témy, ktoré trápia slovenských poľnohospodárov a hydromeliorátorov. A že ich je okrem zaostávajúcej modernizácie dosť, na tom sa zhodnú hádam všetci.

Jedným z príspevkov, ktorým sa budeme postupne v našom týždenníku venovať, bola prezentácia Ľudovíta Szabóa, odborníka na závlahy, ktorý sa v ňom venoval technológiám čistenia odvodňovacích kanálov a ponuke závlahovej techniky. O tom, že patrí v tejto oblasti medzi najväčších odborníkov na Slovensku hovorí jeho dlhoročná práca, za ktorú získal rôzne ocenenia.

Podľa Ľ. Szabóa patrí momentálne medzi najväčšie problémy závlahára dostupný vodný zdroj. Závlahové kanály boli v minulom storočí vybudované pozdĺž celého Žitného ostrova a sú významným dedičstvom z minulého režimu. Dnes sa však podľa jeho slov môžu stať limitujúcim faktorom, pretože tieto kanáli sú rokmi zanedbané. Ďalším problémom sú i vybudované odvodňovacie kanále a v nich premnožené vodné rastlinstvo. Jedná sa hlavne o trstinu a počas leta aj o vodné riasy. Problém čistenia týchto kanálov nespočíva podľa kompetentných v chýbajúcich financiách, ale v technickom riešení takéhoto zásahu. A to v dobe, keď lietame do kozmu!

„Hlavné toky sú pomerne v dobrom stave, no v najhoršom stave sú odvodňovacie a hydromelioračné kanále. Svahy týchto kanálov sú zväčša pokosené, no korytá týchto kanálov zostávajú naďalej zarastené. Kanálom, ktorý nám momentálne robí v tejto oblasti najväčšie vrásky na tvári je tzv. Patinský kanál. Tento kanál je napájaný z rieky Nitra, resp. Žitava a jeho problémom je najmä vodné rastlinstvo a riasy, ktoré počas závlahovej sezóny upchávajú sacie koše na jednotlivých čerpacích staniciach. Aby toho nebolo málo, kanál je navyše zanesený aj sedimentami, čo jeho využitie na zavlažovanie značne sťažuje,“ načrtol problém v úvode svojej prezentácie Ľ. Szabo.

Aby bolo možné pristúpiť k údržbe a čisteniu hydromelioračných kanálov, je podľa slov zástupcu Hydromeliorácií š.p. potrebné postupovať podľa štyroch základných bodov. Majú nimi byť schválenie vypracovaného projektu, pri ktorom treba brať do úvahy predovšetkým stanovisko Ministerstva životného prostredia a ochranárov prírody, likvidácia náletových a invazívnych drevín, kosenie vodného rastlinstva a na záver odstránenie sedimentov.  O vypracovanie takýchto projektov je možné na Slovensku požiadať niekoľko spoločností. Jednou z nich je napríklad aj spoločnosť DHI, ktorá takisto prezentovala svoju prácu na tomto odbornom seminári.

Ako postupovať pri čistení závlahových kanálov

Problém čistenia týchto kanálov nespočíva v chýbajúcich financiách, ale v technickom riešení takéhoto zásahu. „Likvidácia náletových a invazívnych drevín by mala byť prvým krokom pri čistení kanálov, keďže za posledných 30 rokov, počas ktorých neboli tieto zavlažovacie kanále nejak zvlášť udržiavané, došlo k obrovskému nárastu počtu invazívnych drevín, ktorých kmene dosahujú miestami priemery až 30-40 cm. Ak by sme chceli čistiť koryto kanála so žacími košmi alebo kráčajúcimi bagrami, v takomto prípade tieto dreviny značne prekážajú. Preto sme prišli s riešením v podobe využitia rýpadla CAT s agregovaným hydraulicky poháňaným mulčovačom, ktoré dokáže posekať konáre týchto drevín až do priemeru 8 cm. Následne je možné zvyšky drevín, ktoré mulčovač už nie je schopný vyťažiť odrezať manuálne pomocou motorovej píly,“ popisuje možnosť čistenia kanálov odborník.

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down