26.10.2014 | 06:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Najkrajšie jablko je zo Šurian, najkrajšia hruška zo Ždane

Najkrajším jablkom na Slovensku od neprofesionálnych záhradkárov je odroda Jonagored, ktoré vypestoval Ivan Hlavatý zo Šurian. Rozhodla o tom odborná komisia počas vyhodnotenia súťaže na výstave ovocia, potrieb pre záhradkárov a farmárskych produktov JAHRADA 2014 na výstavisku Expo Center v Trenčíne.

TRENČÍN. Hlavatého jablko triumfovalo v konkurencii 1376 vzoriek, ktoré hodnotila komisia. Pestovateľ zo Šurian sa postaral tiež o ojedinelý zápis v 19-ročnej histórii súťaže, keď z prvých piatich ocenených jabĺk vypestoval štyri. Na tretie až piate miesto komisia zaradila jeho odrody Jonathan, Rubinola a Florina.

"Bol som trošku šokovaný, že štyri z prvých piatich jabĺk sú moje. Na druhej strane to nepreceňujem. Som si vedomý, že určite nie som najlepší ovocinár v tejto výstavnej hale. Je to trošku aj o šťastí, vkuse komisie a niekedy o počasí a lokalizácii záhrady. Ale som rád, že si komisia všimla moju prácu a ocenila ju," reagoval Hlavatý, ktorý je povolaním gynekológ.

Pestovaniu jabĺk sa venuje od detstva, intenzívnejšie asi 15 rokov. Ako dodal, pestovanie jabĺk i hrušiek je pre neho relax, pri ktorom si oddýchne a vyčistí hlavu.

"Jablká vám vrátia to, čo im dáte. Vidíte to od malička, zasadíte si strom, tvarujete si ho. Ten strom je vo vašich rukách, pre mňa je to taká vášeň," dodal Hlavatý.

Počas otvorenia výstavy Jahrada 2014, aj za prítomnosti ministra pôdohospodárstva Ľubomíra Jahnátka, udelili tiež ďalšie ocenenia. Cenu za najkrajšiu hrušku si za odrodu Sixova odniesol Vendelín Nádaský zo Ždane v Košickom okrese. Za najlepší ovocný sad vyhlásili sad spoločnosti Plantex vo Veselom pri Piešťanoch, najkrajšiu kompozíciu ovocia pripravila Stredná odborná škola záhradnícka v Piešťanoch a najkrajšiu expozíciu na výstave mal Okresný výbor Slovenského zväzu záhradkárov z Považskej Bystrice. Súťaže vyhlásila Ovocinárska únia Slovenskej republiky.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down