04.03.2020 | 09:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Najlepšie poistenie vašich porastov na trhu

Morforegulačný prípravok Moddus je už počas niekoľkých rokov vďaka svojim jedinečným vlastnostiam úplnou špičkou v oblasti regulácie rastlín. Je veľmi šetrný k ošetrovanému porastu, ale účinný v spevňovaní a zosilňovaní stebla. Bez výrazného skracovania zabezpečí perfektnú reguláciu porastu voči poliehaniu, pozitívne ovplyvňuje úrodu a v neposlednom rade podporuje rast koreňov.

Ako Moddus pôsobí? Skracuje rastliny, zvyšuje odolnosť voči poliehaniu.

Rastliny obsahujú rastové hormóny giberiliny, ktoré podporujú ich predlžovací rast. Účinná látka trinexapak-etyl v prípravku Moddus je rastovým retardantom, ktorý efektívne inhibuje syntézu týchto rastových hormónov a tým dochádza k zastaveniu predlžovacieho rastu rastlín. Je prijímaný predovšetkým zelenými časťami rastlín, kde je rýchlo rozvádzaný do meristematických pletív. Tam spôsobuje zbrzdenie predlžovania stonkových internódií. Zabrzdenie rastu vedie k zníženiu ich výšky a zvyšuje sa odolnosť proti poliehaniu.

Kedy aplikovať? Optimálnym termínom aplikácie je BBCH 31.

Skorý termín aplikácie (BBCH 31-32) výrazne skracuje spodné internódia, zosilňuje steblo, má významný vplyv na rast koreňového systému a ukotvenie rastlín v pôde. Rastliny tak lepšie hospodária s vodou, čo sa priaznivo prejavuje na výške úrody. Hlavným odporúčaním spoločnosti Syngenta je aplikácia Moddusu vo vývojovej fáze prvého kolienka (BBCH 31), ktorá vzhľadom k pozvoľnému uvoľneniu účinnej látky zaisťuje maximálne spevnenie stebla a skrátenie spodných internódií, a tým zabezpečí najvyššiu odolnosť proti poliehaniu. Neskorší termín aplikácie (BBCH 33-35) má vplyv na skrátenie horných internódií a celkové skrátenie výšky porastu. Vplyv na zosilnenie stebla a rozvoj koreňovej sústavy teda nie je tak výrazný. Podrobnejšie odporúčania pre aplikáciu nájdete v tabuľke.

Odporúčania pre aplikáciu regulátora Moddus
Plodina Dávka l/ha Termín ošetrenia
Pšenica 0,4 BBCH 31-35
Jačmeň ozimný 0,6 – 0,8 BBCH 31-35
Jačmeň jarný 0,3 – 0,4 BBCH 30-35
Tritikale 0,4 – 0,6 BBCH 31-39
Raž 0,4 – 0,6 BBCH 31-39
Ovos 0,6 BBCH 31-37

 

  

Kde je možné Moddus použiť? Vo všetkých obilninách.

Regulátor Moddus jednoznačne patrí do všetkých intenzívnych technológií pestovanie obilnín. Vďaka širokému rozsahu registrácie, je ho možné použiť vo všetkých obilninách. Ďalšou prednosťou je, že nemá žiadne obmedzenia vzhľadom k ochrane vôd, vodných zdrojov a životného prostredia.

Prečo originálny Moddus? Je šetrný a overený.

V dnešnej dobe ponúka účinnú látku trinexapac-ethyl nejedna spoločnosť vo svojom generickom variante produktu. Originálna formulácia má za sebou desiatky rokov výskumu, vývoja a následne ďalšie desiatky rokov poľnohospodárskej praxe a skúseností. Okrem účinnej látky je v produkte celá rada adjuvantov, činidiel, stabilizátorov, safenerov a ďalších prímesí, ktoré robia Moddus aj naďalej unikátny. Generické produkty sa v tomto ohľade významne odlišujú, a preto by nemali byť odporúčané rovnakým spôsobom ako originálny Moddus. Funkcie prímesí sú v prípade regulátorov rastu úplne zásadné a veľmi môžu ovplyvniť správanie prípravku. Najdôležitejšia je následne jeho účinnosť a šetrnosť, respektíve bezpečnosť pre plodinu.

Aké sú možnosti použitia s tank-mix partnerom?

Moddus možno použiť v kombinácii s fungicídom na báze triazou, kde sa využíva synergizmus rastovo regulačného účinku obidvoch partnerov. Produkty Syngenta použiteľné do tank-mix kombinácií s regulátorom Moddus sú Unix, Elatus Era. Z herbicídov možno použiť prípravky na báze účinných látok isoproturon, fluroxypyr, pinoxaden, ale iba v pšenici ozimnej! V prípade tank-mix s herbicídmi musia byť dobré pestovateľské podmienky, inak sa môže prejaviť nežiadúci efekt.

Skrátenie výšky pšenice ozimnej po aplikácii prípravkom Moddus (vpravo)

Silnejšie steblo (vpravo) po aplikácii Moddus

Pozitívny vplyv na rast koreňov pomôže rastlinám, ktoré sú vystavené miernym stresovým vplyvom z nedostatku vlahy. Zlepší sa ich príjem vody a živín a tým sa lepšie vyrovnajú so stresovými podmienkami.

Mgr. Katarína Dikáczová, Syngenta Slovakia

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down