24.06.2011 | 09:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Najväčším nepriateľom roľníkov je vraj EÚ

Európska únia je hlavným nepriateľom agrárneho sektora, hovorí Andrej Babiš, predseda predstavenstva Agrofert Holding.

„Európska únia robí všetko preto, aby poškodila českých a slovenských poľnohospodárov," povedal A. Babiš na štvrtkovej konferencii Trend Business Breakfast. Medzi ďalšie problémy nášho poľnohospodárstva patria podľa neho korupcia a nízka vymožiteľnosť práva.
S názorom A. Babiša súhlasil aj predseda predstavenstva spoločnosti AZC Robert Spišák, podľa ktorého EÚ agrárnemu sektoru a v konečnom dôsledku ani podnikateľskému prostrediu nepomáha.
Slovenským poľnohospodárom by podľa A. Babiša pomohlo, keby sa zjednotili jednotlivé samosprávne asociácie a spoločne vyvíjali nátlak nielen na domácich politikov, ale aj na zástupcov v EÚ.
Ako ďalej uviedol, Česká republika vďaka tomu vystúpila jednotne v Bruseli a tamojší agrárny sektor si našiel aj jednotného lobistu, ktorý zastupuje jeho záujmy v únii.
„Tu sme na jednej lodi, lebo mám pocit, že na Slovensku je poľnohospodárska komora bezvýznamná a hovorí sa po krčmách, že aj nemenovaní politici, chceli určovať, kto bude šéfom a vytvárať paralelné komory," uviedol A. Babiš.
Najväčšími konkurentmi slovenských a českých poľnohospodárov a potravinárov sú podľa neho výrobcovia potravín z Nemecka a v poľnohospodárstve je to Poľsko.
„Poľsko zničilo v Čechách a na Slovensku milión sektorov, či už je to zelenina, ovocie, kvety, cesnak, zemiaky alebo chov moriek. Všetko je po smrti dnes sú na rade ošípané," vypočítal A. Babiš. „Problém je v tom, že v Európskej únii sú nejaké pravidlá, ktoré aj tak nikto nedodržuje, každý si robí čo chce. Okrem toho, jestvujú aj tajné dotácie; veľmi dobre vieme ako sa v Poľsku dotuje, že sa neplatia napríklad dane," povedal A. Babiš.
Agrofert má podľa jeho slov v súčasnosti na Slovensku v nájme 14-tisíc hektárov poľnohospodárskej pôdy, kým a v Čechách je to 83-tisíc hektárov, pričom cieľom je mať do konca tohto roka 100-tisíc hektárov.
Andrej Babiš taktiež uviedol, že v poslednom roku chcel jeho koncern kúpiť na Slovensku 10 firiem, ale ceny, ktoré za ne ich majitelia pýtali, boli príliš vysoké.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down