31.12.2017 | 04:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Najväčším sklamaním roka 2017 je schválená štátna pomoc na rok 2018

Jednoznačne najväčším sklamaním roka 2017 je schválená výška štátnej pomoci na rok 2018. Uviedla to pri hodnotení tohto roku hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová.
"Objem jedného milióna eur nezabezpečí konkurencieschopnosť našich poľnohospodárov a potravinárov na spoločnom európskom trhu. Naša požiadavka je 70 miliónov eur. V budúcom roku sa budeme snažiť politikov presvedčiť o opodstatnenosti tejto sumy," zdôraznil predseda SPPK Milan Semančík.

BRATISLAVA. Bilanciu potravinárskeho priemyslu negatívne podľa Holéciovej naďalej poznačuje fakt, že sektor je finančne poddimenzovaný a obchody predávajú len necelých 40 % slovenských potravín. "Ideálne by bolo aj to, aby sa v roku 2018 dosiahlo vyváženejšie postavenie vo vertikále prvovýrobca – spracovateľ – obchodník. Naďalej totiž výrobcovia a spracovatelia potravín pociťujú neférovosť obchodu vo vzťahu k dodávateľom. Pozitívne hodnotí predseda SPPK riešenie témy dvojakej kvality potravín na úrovni Európskej komisie (EK)," poznamenala.       Okrem toho je podľa nej pre Slovenskú poľnohospodársku a potravinársku komoru ďalšou výzvou pre rok 2018 aj práca na podobe budúcej Spoločnej poľnohospodárskej politiky (CAP) na roky 2021 až 2028. "Požiadavky smerom k EK sú zhrnuté v dokumente Bratislavská deklarácia, ktorú pripravila práve Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora. Dodnes sa k dokumentu pripojili agrárne samosprávy ôsmich krajín EÚ," doplnila.       "Máme predbežný prísľub od samospráv ďalších troch krajín, že tak urobia. A to je už iná váha našich požiadaviek smerom k EK. Čím viac nás bude, tým máme väčšiu šancu presadiť ich v Bruseli. Naším záujmom je vyrovnať podmienky na podnikanie v rámci celej EÚ," uzavrel hodnotenie roka 2017 predseda SPPK Semančík.

/tasr/

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down