26.05.2020 | 11:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Najvýkonnejší obilný kombajn John Deere

Dnes si o trochu bližšie predstavíme najnovší počin amerického výrobcu John Deere zo segmentu zberových strojov. Konkrétne sa jedná o nový obilný kombajn X9, ktorý spoločnosť po prvý krát predstavila verejnosti na nemeckom veľtrhu Agritechnica 2019 a bude patriť medzi to najvýkonnejšie, čo nájdeme na poliach počas zberových prác.

V porovnaní s vytriasadlovými obilnými kombajnami je ďalšie zvýšenie výkonu axiálnych rotorových kombajnov obmedzené fyzickými rozmermi stroja. Výsledkom je, že pre ďalšie zvýšenie výkonu sa musí dostupný priestor využívať efektívnejšie a celý stroj musí byť navrhnutý pre vyššiu účinnosť. Patria sem nielen sústavy pohonu, ale aj všetky ostatné mechanické časti - od sacieho potrubia po drvič slamy.

I keď je výrobca zatiaľ pomerne skúpy na slovo a bližšie technické parametre stroja, ako sú použitý motor a jeho výkon, či zásobníka zatiaľ nie sú známe, niektoré dostupné informácie nám toho napovedajú o novom kombajne X9 dosť na to, aby sme si o ňom mohli utvoriť aký taký obraz. Vývoj nového dvojrotorového kombajnu trval niekoľko rokov a výrobca udáva, že sa jedná o kombajn navrhnutý takpovediac od podlahy. Jedná sa o kombajn s najširším telom na trhu, vďaka čomu výrobca dosahuje to, čo si zaumienil – zvýšenie výkonnosti. Väčší priestor znamená možnosť zväčšiť plochu separácie, zväčšiť plochu výmlatu ako aj možnosť zapracovať na plynulosti toku hmoty. Napriek tomu sa výrobca i pri výbave kombajnu pásovým podvozkom vtesnal do maximálnej povolenej prepravnej šírky 3,5 m. Spomínaný pásový podvozok má však veľmi podobnú konštrukciu tomu, ktorý firma pred nejakým časom predstavila pre modelový rad S700, avšak i ten prešiel niekoľkými vylepšeniami, aby dodal potrebnú stabilitu ťažšiemu stroju. Srdcom novej „x-deviatky“ je teda nové mláťacie a separačné ústrojenstvo. S konceptom dvoch rotorov prišiel pred troma rokmi koncern AGCO, avšak John Deere zachádza podľa svojich slov ešte ďalej. Najvýkonnejší zelený kombajn totiž dokáže zozberať 100 t.h–1 pri stratách menších ako 1 % - to všetko pri spotrebe 1,17 l nafty na tonu obilia a 50 ml močoviny. Tieto hodnoty dosahuje kombajn vďaka zvýšeniu účinnosti pojazdu, šikmého dopravníka, výmlatu a drviča slamy.

Čistiace ústrojenstvo obilného kombajnu X9 dokáže odvádzať veľký objem vzduchu, čo napomáha rovnomernosti výmlatu, a to aj prostredníctvom technológie drvenia slamy. Drvič slamy je mohutnejší, ako tomu bolo u axiálnych kombajnov série S a je vybavený mierne odlišnými nožmi so špeciálnym tvarom.

Balík efektivity pre veľké kombajny – ocenený cenou za inováciu

Pri vývoji nového dvojrotorového kombajnu John Deere nielen zrevidoval mláťacie a separačné ústrojenstvo, ale aj všetky ostatné časti určujúce výkon pri zohľadnení maximálnej účinnosti.

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down