28.09.2018 | 08:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Najvýkonnejšia rezačka a ďalšie novinky

Po prvom dni, kedy sa uskutočnila tlačová konferencia v Berlíne (článok na predošlej strane) ostalo veľa otázok nezodpovedaných. Spoločnosť Krone síce predstavila nový systém OptiMaxx s najväčším valcovým kondicionérom na trhu, ako aj OptiMaxx so štandardným priemerom valcov 250 mm, avšak bližších informácií o tom, v ktorých strojoch bude tento systém použitý sme sa nedočkali. Všetko ostalo zahalené rúškom tajomstva.

Na druhý deň ráno sme sa teda plní očakávania vybrali na rodinnú farmu v dedinke Kloster Lehnin, ktorá patrí Timovi Wesselsovi. Pred dvadsiatimi rokmi začala farma hospodáriť s ôsmimi pracovníkmi, a dnes tu prácu nájde dovedna 99 ľudí. Farma T. Wesselsa je jednotkou vo výrobe eko – mlieka  v Brandenbursku. Okrem samotného mlieka sa tu vyrábajú i syry. Kravy tu pracovníci doja tri krát denne, avšak práca pri kravách nie je len o dojení. Podľa T. Wesselsa je na prvom mieste zdravie samotného dobytka. Svoje zvieratá kŕmia denne čerstvou trávou a kvalitnými krmovinami. Na ich spracovávanie si farma vystačí s dvoma pracovníkmi, a to i vďaka kvalitnej technike. Ku farme T. Wesselsa patria aj tri bioplynové stanice, ktoré vyrábajú elektrickú energiu pre zhruba 10 000  domácností denne. Všetky aktivity tejto farmy teda závisia na technike na zber biomasy určenej nielen pre dobytok, ale i pre bioplynové stanice. Spoločnosť Krone si teda na prezentáciu svojich noviniek nemohla vybrať lepšiu farmu, ako je táto.

Všetko nasvedčovalo tomu, že nám budú pri praktických ukážkach predstavené novinky z predošlého dňa, kedy Krone predstavil nový systém OptiMaxx. Ako sa však ukázalo, manažéri spoločnosti Krone presne vedeli, prečo nás nechávali v napätí. Po príchode na parcelu sa nám totiž naskytol pohľad na stroj „odetý“ v  nezvyčajných farbách špeciálne pre túto udalosť. Tým strojom bola úplne nová samohybná rezačka Krone Big X 1180.

Pri pohľade na tento stroj nám pomaly začalo dochádzať, prečo vlastne Krone potreboval zvýšiť výkonnosť samotného ústrojenstva. Poďme ale pekne poporiadku. Na parcele boli umiestnené tri rôzne stanovištia. Na každom z nich sme sa dozvedeli niečo iné o nových rezačkách, ktoré nám boli zároveň i predvedené.

OptiMaize

Na prvom stanovišti nám bol detailnejšie popísaný systém OptiMaize. Ako sme sa dozvedeli, na tejto parcele sa úroda kukuričnej biomasy pohybovala na úrovni 45 t / ha s obsahom sušiny 35 %. Henrik Feldmann, vedúci marketingu produktov Krone sa zameral na objasnenie systému, ktorý je zameraný na kvalitu rezanky. Pre nové rezačky, ktoré nám boli predvedené existuje viacero možností ich použitia a nastavenia. Rezacie bubny môžu byť vybavené 20 až 40 nožmi. Ako sme už uviedli v predošlom článku, čím viac nožov je pri zbere zapojených, tým je dĺžka výslednej rezanky menšia. „Ak chce byť poľnohospodár naozaj flexibilný, má šancu vybaviť tieto rezačky bubnom s 36 nožmi a systémom VariLOC,“ uviedol H. Feldmann. Nie každý poľnohospodár si môže dovoliť prevádzkovať dve rezačky kvôli potrebe rozdielnej kvality zberanej biomasy. Vďaka tejto konfigurácii je možné ráno zberať kukuricu s dĺžkou rezanky S (4 – 7 mm) a poobede napríklad s dĺžkou XL (20 – 30 mm). Ako nám bolo predvedené, nie je potrebné znižovať počet nožov zapojených do práce ich vyberaním. Zmenu nastavenia je možné vykonať priamo na parcele a zaberie len pár minút. Rezačka kosila na tomto stanovišti dvakrát. Pri prvom prejazde H. Feldmann odobral vzorku z návesu a nastala veľká chvíľa, chvíľa systému VariLOC. Zatiaľ, čo pri prvom prejazde rezačka kosila na veľkosť S (dĺžka do 7 mm), pri druhom prejazde chceli pracovníci docieliť dĺžku rezanky XL (20 – 30 mm). Tá sa podľa slov H. Feldmanna docieli pomocou zmeny rýchlosti otáčok rezacieho bubna z 1250 ot. / min. na 800 ot. / min. Prvým krokom bolo zníženie tlaku vyvíjaného na remene pod bočnými krytmi stroja. Tento úkon zabral pracovníkovi zhruba 10 sekúnd. Ďalším krokom bola demontáž krytov, aby sa obsluha dostala k remenici rezacieho bubna a bola schopná jednoduchým nastavením pomocou kľúča o 40 °zmeniť prevodový pomer, čo malo za následok zmenu otáčok rezacieho bubna. Nasledoval druhý prejazd, po ktorom bola odobratá druhá vzorka z návesu. Pomocou sita sa získaná biomasa rozdelila na rozdielne frakcie a Krone splnil to, čo nm sľuboval. Výsledkom bola rezanka S v spodnom site s dokonale rozdrvenými zrnami kukurice a vo vrchnom site sa nachádzala rezanka XL. To všetko vďaka nastaveniu stroja, ktoré trvalo 5 – 10 minút.

BiG X 1180 – viacero „naj“         

Najočakávanejšou novinkou bola nová samohybná rezačka BiG X 1180 s dizajnom, ktorý bol špeciálne upravený pre túto udalosť. Rezačku predstavil Stefan Seifert, produktový manažér pre samohybné rezačky Krone. Srdcom novej rezačky 1180 je dvanásťvalcový motor Liebherr s objemom 24,24 l.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách č. 39

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down