05.05.2011 | 07:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nákupca mlieka vydieral roľníka

Vedúci nákupu mlieka jednej z mliekarní v južných Čechách si k vyššiemu príjmu pomohol vskutku originálnym spôsobom.

„Podnikavý“ nákupca bral od istého roľníka úplatok za to, že zmanipuloval výsledky laboratórnych testov ním dodaného mlieka, takže bolo zaradené do kategórie s vyššou kvalitou a roľník zaň dostával viac peňazí. Nákupca ho ale po čase začal vydierať a vyhrážal sa mu, že testy sfalšuje tak, že jeho mlieko bude nepredajné.
Nepoctivého nákupcu mlieka, ktorý podľa informácií denníku Deník pracoval v Mliekarni Klatovy, už zadržala Polícia ČR.
„Zadržaný pracoval ako vedúci nákupu mlieka v jednej z mliekarní v Plzeňskom kraji. Koncom minulého roku oslovil jedného samostatne hospodáriaceho poľnohospodára z okolia Jindřichovho Hradca a požiadal ho o nemalý úplatok. Požadoval od roľníka jednu korunu z každého odkúpeného litra mlieka. Ponúkol sa, že zmanipuluje či poopraví laboratórne výsledky, ktoré kontrolujú a stanovujú kvalitu mlieka, zariadi vyššiu kvalitu a tým i o dve koruny vyššiu čiastku za každý odkúpený liter. S touto ponukou navštívil poľnohospodára v mieste bydliska,“ citoval Deník vyjadrenie juhočeského policajného hovorcu Jiřího Matznera.
V decembri uplynulého roku prevzal nákupca mlieka úplatok vo výške 22-tisíc českých korún (vyše deväťsto eur). To ale nebol koniec: oslovil roľníka ešte raz a vypýtal si 52-tisíc korún na ďalšie dva mesiace.
„Poškodený sa podľa náznaku tohto „výbercu“ obával, že ak nebude platiť, nákupca zmanipuluje výsledky testov kvality mlieka a on mlieko nepredá, čo by pre neho malo likvidačný charakter,“ uviedol Jiří Matzner. „Nehanebne tak využíval závislosť súkromného poľnohospodára na predaji mlieka,“ dodal.
Českí policajti nákupcu mlieka zadržali, v jeho aute vykonali prehliadku a zaistili v ňom posledný úplatok vo výške 52-tisíc korún. Muža podozrievajú z trestného činu prijatia úplatku a útlaku, za čo mu hrozí až päťročný trest.
Vzhľadom na povahu týchto praktík je možné, že obeťou nákupcu sa stalo viacero roľníkov.
„Kriminalisti sa domnievajú, že takto vydieraných poľnohospodárov bude viac, možno i desiatky. Žiadajú preto všetkých, na ktorých bol vykonaný podobný nátlak, aby sa prihlásili na polícii,“ vyhlásil Jiří Matzner.
MARÍNA URBÁNKOVÁ

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down