20.07.2018 | 11:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Náradie využiteľné pri podmietke

Po dokončení žatevných prác nastáva čas, aby poľnohospodári „oprášili“ náradia na pozberové spracovanie pôdy, keďže na poliach by mala nasledovať ďalšia - nemenej dôležitá agrotechnická operácia, ktorou je podmietka. Na trhu je množstvo výrobcov kvalitnej techniky na spracovanie pôdy, preto sme si dovolili vybrať len niekoľko strojov od rôznych výrobcov.

Spolu s nástupom zvyšovania úrod ide ruka v ruke aj veľké množstvo pozberových zvyškov na pôde. Tieto pozberové zvyšky je dôležité dobre zapracovať, aby sa zamedzilo nadmernému výparu vlhkosti z pôdy, a taktiež nerovnomernému odčerpávaniu živín. Vykonaním podmietky a správnym zapracovaním pozberových zvyškov je možné vytvoriť dobrý základ pre úrodu nasledujúcej pestovanej plodiny. Podmietanie pomáha taktiež proti šíreniu burín a škodcov.

Bednar Swifterdisc

Výrobca Bednar predstavil svoj diskový podmietač SWIFTERDISC XO_F, ktorý sa vyznačuje kompaktnosťou a zameraním na prácu pri vysokej pracovnej rýchlosti 15 km/h. Polonesené náradie si zachováva napriek tejto pracovnej rýchlosti stabilitu. Tá je dosiahnutá vďaka náprave umiestnenej pred valcami, ktorá pomáha pri rozložení ťažiska. Použité sú taktiež podporné kolesá v prednej časti náradia, vďaka ktorým môže byť pracovná rýchlosť vyššia. Použiť ho je možné na rýchlu a plytkú podmietku strniska pre vyvolanie klíčenia výmrvu, burín a prerušenie kapilarity. Disky použité v základnej výbave na tanierovom náradí  SwifterDisc sú zubaté disky s priemerom 520×5 mm. V dodatočnej výbave je možné pre stroj zaobstarať A-disky. Jedná sa o disky s priemerom 520 mm a hrúbkou 5 mm. Tieto disky majú vďaka svojmu tvaru dokonalejšie rezné a premiešavacie účinky, ako pri obyčajných vykrajovaných diskoch. Vďaka svojmu profilu vynášajú disky hlinu z pôdy, ktorú následne preklopia do mulču a tu dochádza k premiešavaniu.

Disky sú umiestnené na stĺpiciach vždy po dvoch, čím sa dosiahlo zvýšenia vzdialenosti medzi jednotlivými stĺpicami na 50 cm. To napomáha k väčšiemu toku materiálu, ktorý prechádza cez náradie. Na náradí sú použité axiálne bezúdržbové ložiská. Istenie diskov je zabezpečené gumovými segmentmi, ktoré pohlcujú veľké rázy. Diskové podmietače SwifterDisc sú ponúkané s pracovnými zábermi od 4 m(XO 4000 F) až do 7,5 m (XO 8000 F). Pracovná hĺbka diskov je maximálne 12 cm a je nastaviteľná mechanicky, alebo hydraulicky na vedení valcov stroja, prípadne na predných podperných kolesách náradia. Náradie je vybavené hydraulicky ovládaným predným smykom.

PÖTTINGER Terradisc

Výrobca PÖTTINGER ponúka v tomto segmente napríklad krátke diskové podmietače Terradisc. Pracovná hĺbka je v prípade tohto náradia 3 – 12 cm. Stroj je osadený diskami s priemerom 580 mm, ktoré sú vyrábané z ušľachtilej ocele. Hlavnou požiadavkou pri diskových podmietačoch je dokonalé premiešanie vrchnej vrstvy pôdy s pozberovými zvyškami.

 

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách č.29

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down