01.03.2011 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nárast ceny ošípaných sa pribrzdil

V 8. týždni sa pozitívny vývoj cien ošípaných pribrzdil. A to takmer v celej EÚ, nakoľko vývoj . cien reagoval na situáciu v Nemecku, kde ceny zostali na úrovni z minulého týždňa. Na Slovensku bol v 8. týždni, v porovnaní s týždňom predchádzajúcim, zaznamenaný nárast ceny a jatočné ošípané sa predávali od 1,16 – 1,22 EUR za 1 kg živej hmotnosti.

Z vývoja cien v krajinách EÚ môžeme v 9. týždni predpokladať, že ceny si zachovajú úroveň z 8. týždňa. Môžeme však očakávať aj mierny nárast, hlavne spodnej hranice.
Mäsokombinát Hrádok v Lučenci prichádza znova s nezmyselným návrhom, kde cena jatočných ošípaných by mala byť o 10% nižšia než v Nemecku. Zdôvodňujú to nižšími nákladmi na pracovnú silu, ale pritom pozabudli, že prímorské krajiny a to aj Nemecko majú podstatne lacnejšie suroviny z dovozu, hlavne sóju, rybiu múčku a iné komponenty zapracovávané do kŕmnych zmesí.
SPPK zvolala zasadnutie zväzov, kde boli prerokované aktuálne otázky v poľnohospodárstve. ZCHOS-D na tomto zasadnutí informoval o neúnosnej situácií v chove ošípaných a požiadal aj SPPK o pomoc pri riešení tohto problému. Poukázal na riešenie tejto situácie v ČR, kde je ochota pomôcť chovateľom ošípaných. Ceny odstavčiat dovážaných zo zahraničia sa predávajú sa od 2,20-2,30 EUR za 1 kg živej hmotnosti.

ANDREJ IMRICH, predseda ZCHOS-D

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down