25.05.2021 | 07:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Národný salón vín SR bol doplnený vínami nového ročníka

Národný salón vín (NSV) SR, kolekcia 100 top slovenských vín, bol doplnený vínami nového ročníka. O prvom, "jarnom" kole hodnotenia informoval Zväz vinohradníkov a vinárov Slovenska (ZVVS). Zo 166 prihlásených vzoriek bolo rekordných 39 vzoriek šumivých vín. Novinkou boli perlivé vína, až 19 prihlásených vzoriek.

BRATISLAVA. Do národného salónu vín sa v ostatných rokoch vyberajú vína v dvoch kolách. V prvom "jarnom" kole sa počas odbornej degustácie vyselektuje 25 vín z kategórií – šumivé, perlivé vína a tiché vína, pričom tiché vína degustátori vyberajú z bielych vín vyrobených zo skorých odrôd a ružových vín. V druhom kole kolekciu doplnia ostatné vína (tiché biele vína ostatných odrôd a aj starších ročníkov, červené vína a tokajské vína).
Vladimír Mrva, prezident ZVVS, hodnotí ročník 2020 ako ročník, ktorý poznačila najmä pandémia, ale aj dažde. Napriek tomu ho prekvapila kvalita mladých vín. Vína sú podľa neho svieže, pikantné, odrodovo typické.
Milan Pavelka, ktorý obhospodaruje desiatky hektárov viníc v Pezinku, očakáva podľa zväzu dobrý ročník 2021. Ročník však vzhľadom na doterajší vývoj počasia bude pravdepodobne neskorý. Určite sa podľa neho hrozno nebude zberať začiatkom augusta, ako to bolo v ročníku 2019. Zatiaľ je situácia vo viniciach priaznivá a ak počasie nepripraví vinohradníkom žiadne prekvapenia, možno očakávať skvelé vína.
NSV SR je trvalou expozíciou najlepších slovenských vín, ktoré môžu návštevníci celoročne ochutnať a zakúpiť si v Múzeu vinohradníctva v Apponyiho paláci v Bratislave. Organizátorom a prevádzkovateľom NSV SR je ZVVS.

/tasr/

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down