05.09.2013 | 03:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Národný salón vín už aj v Bratislave

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ľubomír Jahnátek slávnostne otvoril 8. ročník Národného salónu vín SR. Nový ročník tejto prestížnej vinárskej súťaže sa po prvýkrát konal v Apponyiho paláci v Bratislave.

„Dnes je možnosť stretnúť sa z najlepšími vinármi na Slovensku a to je vždy veľmi dobrý pocit. Vinári už dlhodobo robia Slovensku veľmi dobré meno a myslím si, že Slovensko na nich môže byť právom hrdé,” povedal minister Jahnátek..

„Do súťaže bolo prihlásených a spĺňajúcich náročné kritéria aj čo sa týka objemového množstva 427 vzoriek vín od 63 vinárov zo všetkých 6 slovenských vinohradníckych oblastí. V porovnaní s posledným ročníkom vzrástol počet o 9 prihlásených vín,” poznamenal Ľubomír Vitek, prezident Zväzu výrobcov hrozna a vína na Slovensku. Do Národného salónu vín SR pre ročník 2013/2014 sa nakoniec prebojovalo víno z pivníc 37 vinárov. Z ročníka 2012 pochádza 66 vín, z ročníka 2011 celkom 24 vín, do salónu sa prebojovali aj niektoré vína starších ročníkov.

Paletu 100 najlepších vín tvorí 51 bielych, 32 červených a 10 ružových vín. Ako vždy peknou perličkou salónu budú 3 šumivé a 4 tokajské vína. Podľa odrôd je najviac zastúpený Cabernet sauvignon - až 16 vín, druhou najúspešnejšou odrodou je Rizling rýnsky - 8 vín.. Národný salón vín SR je spoločný projekt Zväzu výrobcov hrozna a vína na Slovensku a Múzea mesta Bratislavy.

„Som veľmi rád, že Národný salón vín môžem privítať v hlavnom meste. Je to šanca pritiahnuť viac turistov, ktorí budú mať možnosť ochutnať kvalitné slovenské vína, kúpiť si ho a zoznámiť sa s tou kultúrou, ktorú sa snažíme pestovať práve v oblasti vinohradníctva,” doplnil primátor hlavného mesta Milan Ftáčnik. Národný salón vín SR zostáva aj na svojom tradičnom mieste - v pezinskom zámku.

(mp sr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down