12.06.2020 | 01:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Náš ozimný jačmeň je skrátka výnimočný

Hybridné ozimné jačmene prinášame na slovenský trh už od roku 2014. Od tej doby máme celkom nové portfólio hybridov, ktoré svojimi vlastnosťami vyhovujú podmienkam pestovania na Slovensku: od čisto klasových po čisto kompenzačné typy hybridov. Aby sme zistili maximum informácií o vhodnosti odrôd do rôznych podmienok, prebieha ich testovanie naprieč podmienkami v rámci poloprevádzkových i maloparcelkových pokusov. Mnohé z nich možno vidieť v rámci poľných dní a ďalších demonštračných akcií.

Jednou z možností, kde sa dá vidieť Hyvido na vlastné oči, je napríklad poľný deň v Břiliciach, realizovaný v spolupráci so spoločnosťou VP Agro.

 

Ako sa darilo porastom Hyvida v minuloročnom testovaní?

        Práve tu v poloprevádzkových podmienkach priniesol v sezóne 2019 klasový typ hybridného jačmeňa s názvom Baracooda úrodu 9,71 t/ha. Svoje schopnosti potvrdili naše dva novšie hybridy, Galileoo a Toreroo. Obe odrody patria ku kompenzačným typom, ktoré tvoria úrodu počtom odnoží. Vyznačujú sa veľmi dobrou odolnosťou proti poliehaniu a mimoriadnou zimuvzdornosťou. Galileoo dosiahlo úrodu 9,84 t/ha a Toreroo rekordných 10,20 t/ha.

         V pokusoch sú vždy zaradené bežne pestované výkonné líniové odrody ako kontrola. Áno, sú situácie, kedy môže svojim výkonom líniová odroda predbehnúť odrodu hybridnú, ale podľa grafu sa jedná skôr o výnimočné prípady. Napríklad aj pri repke sa za určitých podmienok dokážu líniové odrody presadiť v konkurencii odrôd hybridných. Za roky testovania Hyvida sa jednalo v priemere o 0,75 t/ha navýšenie oproti líniovým odrodám.

Graf 1

 

Prečo dosahujú hybridné odrody jačmeňa také dobré výsledky?

   Na úvod si pripomeňme hlavné rozdiely medzi hybridným jačmeňom a klasickou líniovou odrodou. Za pôvodom každého hybridu stojí dôkladný výber rodičovských komponentov. Vďaka vhodnému výberu sa dosiahne požadovaný heterózny efekt, ktorý sa prejaví vyššou vitalitou, na ktorú nadväzujú ďalšie benefity. Hneď pri sejbe je pozorovateľný prvý rozdiel vo forme zníženého výsevku. Vďaka vyššej vitalite možno porasty zakladať s nižším výsevkom, lebo práve pre vyššiu energiu klíčenia rastliny rastú rýchlejšie a sú zdravšie. Takáto výkonná koreňová sústava, ktorá je vďaka heteróznemu efektu v porovnaní s líniovými odrodami podstatne mohutnejšia a s vyšším podielom bočných korienkov, umožňuje rastline lepší príjem živín a vody, rýchlejší vývin odnoží, nových listov a silnejšieho stebla.

    Na prvý pohľad sa tak hybridný jačmeň od líniových odlišuje väčšou vitalitou a charakteristickým robustným rastom, ktorý je badateľný už od začiatku vegetácie. Hybridný ozimný jačmeň možno vysievať aj neskôr, ako je to obvyklé. V tomto prípade sa síce môže stať, že rastliny budú mať pred ukončením jesennej vegetácie menej odnoží, ako sa žiada, ale to nevadí, jar poskytuje priestor pre ďalší rozvoj. Stačí ihneď, ako to bude na jar možné, dodať rastlinám dusík, najlepšie so sírou. Vďaka ich vysokej odnožovacej schopnosti sú rastliny schopné výpadok z jesene dohnať a vymazať. Na konci odnožovania je dôležité prihnojenie dusíkom, aby zakladajúce sa klásky mali dostatok výživy. Potom zostáva už len čakať na zber.

Hybridné odrody v našej ponuke

      Hyvido Baracooda ako zástupca klasového typu dosiahla priemernú úrodu 8,48 t/ha, pričom na dvoch lokalitách presiahla úrodu 9 t/ha. Najvyššia úroda bola na lokalite Jinín (9,20 t/ha) a na lokalite Loštice (9,13 t/ha). Baracooda je známa vysokým úrodovým potenciálom. Vyniká veľkosťou klasu, vysokou objemovou hmotnosťou a HTS. Je určená predovšetkým pre intenzívne pestovanie, ktoré vedie k vysokým úrodám.

    Hyvido Galileoo je vhodný do všetkých oblastí určených pre produkciu ozimného jačmeňa. Hlavnou prednosťou je kombinácia vysokej odnožovacej schopnosti a veľkého klasu, čo ho predurčujú práve k použitiu v rôznych pestovateľských podmienkach. Úroda krásnych 9,90 t/ha bola dosiahnutá na lokalite Jinín, nasledovali lokality Loštice (9,00 t/ha), Záblatí (8,63 t/ha) a Radovesice (7,40 t/ha). S priemernou úrodou 8,73 t/ha zo štyroch lokalít patrilo Galileoo v minulej sezóne k najúrodnejšej odrode. Jeho ďalším benefitom je veľmi dobrá zimuvzdornosť a dobrá odolnosť proti múčnatke a hrdziam. Z kvalitatívnych parametrov vyniká vysokou hmotnosťou tisíc zŕn. Je vhodný pre intenzívne podmienky pestovania.

   Hyvido Toreroo je typická kompenzačná odroda. Je charakteristická vysokým odnožovacím potenciálom v kombinácii s vysokou zimuvzdornosťou. K prednostiam patrí tiež zdravotný stav a stabilita stebla. Vhodný je pre pestovanie do všetkých oblastí, pričom ho odporúčame aj pre vyššie položené a menej intenzívne oblasti. Veľkým benefitom tejto odrody je i veľká schopnosť tvoriť produktívne odnože v jarnom období, preto nie je žiadnym problémom, ak porast vstupuje do zimy s menším počtom odnoží. Priemerná úroda zo štyroch lokalít bola 8,24 t/ha, pričom najvyššia úroda bola na lokalite Loštice (9,22 t/ha). Úroda 8,81 t/ha bola dosiahnutá na lokalite Jinín. Veľmi peknú úrodu dosiahlo Toreroo v Záblatí (7,94 t/ha) a v Radovesicích (7,00 t/ha).

Hyvido a sucho

      Záverom možno konštatovať, že Hyvido potvrdilo svoju plasticitu s vysokým úrodovým potenciálom. Zima bola mierna a krátka, prezimovanie bezproblémové, ale rastliny trpeli jarným suchom. No i napriek tejto skutočnosti malo Hyvido viac odnoží v porovnaní s líniami, mohutnejší koreň, ktorý mu pomohol prekonať práve toto obdobie, čo sa prejavilo aj na výške dosiahnutých úrod.

Máme pre vás zaujímavú ponuku

       Tento rok sme pripravili atraktívnu ponuku spojenú s výkonnými hybridnými jačmeňmi Hyvido. Zavolajte svojmu obchodnému zástupcovi, rád sa s vami podelí o informácie a vysvetlí detaily.

Autor: Ing. Ladislav Režo, Ph.D., Syngenta Slovakia

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down