05.02.2018 | 03:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Naša „malosť“ sa v prípade sóje môže stať našou výhodou

Ešte v roku 2016 Zväz výrobcov krmív, skladovateľov a obchodných spoločností (ZVKSOS) predstavil vicepremiérke a ministerke pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriele Matečnej projekt tzv. Čistej línie bez použitia GMO, a následne v júni toho istého roku informoval na svojej tlačovej konferencií o tomto zámere aj širokú verejnosť.

 

BRATISLAVA. Za pravdu nám dala aj iniciatíva mnohých krajín EÚ ohľadne požiadaviek na výrobu a distribúciu potravín v rámci živočíšnej výroby (mäso, mlieko, vajcia), na produkciu bez GMO (geneticky modifikované organizmy).

ZVKSOS ako záujmové združenie právnických osôb, ktorého členmi sú aj pestovatelia bielkovinových plodín, ich spracovatelia, obchodníci s agrárnymi komoditami, ich distribútori, skladovatelia, výrobcovia krmív a kŕmnych zmesí a chovatelia hospodárskych zvierat pre potravinárske účely, vytvoril systém v celej tejto horizontále, takpovediac od „vidiel až po vidličku.“ Zväz vypracoval štandardy produkcie bez GMO pre všetky zainteresované subjekty.

Prvotným impulzom certifikácie na produkciu bez GMO bola výhoda Slovenska, ktorá spočíva v možnosti absolútnej sebestačnosti v produkcii krmív – predovšetkým sóje – ktorá je v dovoze momentálne jediným zdrojom GMO.

Táto naša nesporná výhoda oproti krajinám s vysokou spotrebou sóje, určenej na výrobu krmív, spočíva v tom, že z hľadiska dopestovanej sóje dokážeme úplne pokryť potreby domáceho krmivárskeho priemyslu. V ekonomickom vyjadrení už len obmedzenie dovozov sóje na kŕmenie predstavuje v našom prípade úsporu asi 35 až 40 miliónov eur ročne. Táto pridaná hodnota by takto zostala v domácom agrárnom sektore.

Spolu s Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR sme vypracovali komplexný materiál, určený na certifikáciu produkcie bez GMO v oblasti agrárneho sektora. Pre pestovateľa a spracovateľa sójových bôbov je určená certifikácia na používanie značky Slovak Soya v štandarde ich pestovania a spracovania v „čistej línii bez použitia GMO.“

Ďalšie subjekty, vystupujúce vo vyššie uvedenej horizontále, budú môcť po úspešnej certifikácii používať značku „Vyrobené bez použitia GMO.“

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down