30.10.2019 | 07:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Naša zelenina je ešte na poliach, ale v obchodoch kraľuje zelenina z dovozu

Slovenskí pestovatelia a distribútori zeleniny majú v súčasnom období hlavy v smútku. Na poliach a v skladoch ležia tony slovenskej zeleniny. Napriek tomu obchodníci nakupujú tovar, dovážaný zo zahraničia, pričom výnimkou nie je ani cibuľa, kapusta či zemiaky, hoci týchto komodít máme na Slovensku stále dosť.

TRNAVA. V tlačovej správe, zaslanej do redakcie Týždenníka Roľnícke noviny, to začiatkom tohto týždňa konštatoval Jozef Šumichrast, riaditeľ Zväzu zeleninárov a zemiakarov Slovenska.

Dodal, že je znepokojený postavením, v akom sa v súčasnosti nachádzajú slovenskí pestovatelia zeleniny. Podľa jeho názoru obchodníci so zeleninou a obchodné reťazce, pôsobiace na území SR, nakupujú zeleninu zo zahraničia, zatiaľ čo k dispozícii je stále dosť aj slovenskej zeleniny. Navyše, na poliach sa ešte nachádza množstvo nepozberanej zeleniny.

„Reálne hrozí, že slovenská zelenina zhnije v skladoch a na poliach. Nemôže nám byť jedno, že zahraničná zelenina má v obchodoch na Slovensku prednosť pred kvalitnou a čerstvou slovenskou zeleninou, ktorá dáva prácu mnohým občanom na Slovensku a ktorá je prínosom aj pre slovenskú ekonomiku,“ uviedol J. Šumichrast.

Informoval aj o tom, že k typickým plodinám, ktoré sa v tomto ročnom období už dopestované nachádzajú na domácich poliach alebo ktoré sú už v skladoch a čakajú na moment, kedy sa dostanú k spotrebiteľovi, patrí kapusta biela aj červená, zeler, cvikla, petržlen, cibuľa žltá, zemiaky či tekvica.

„Všetky tieto plodiny sú v kuchyniach občanov Slovenska obľúbené a často využívané. Preto argument, ktorý počúvame zo strany predstaviteľov obchodných reťazcov, že o tieto plodiny je zo strany spotrebiteľov údajne nízky záujem, nie je namieste. Naši poľnohospodári aj v tomto roku dopestovali v domácich podmienkach dostatok domácej zeleniny, ktorá by mala mať prednosť pred dovezenou zeleninou,“ konštatoval riaditeľ Zväzu zeleninárov a zemiakarov Slovenska.

Dodal, že je celkom namieste žiadať od obchodníkov, aby aj v záujme ich zákazníkov uprednostnili kvalitnú slovenskú zeleninu pred „nič nehovoriacim dovozom“.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down