02.05.2016 | 12:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nastavte ošetrenie obilnín a zastavte choroby

Vegetácia je už v plnom prúde a z každého kúta Slovenska počuť otázky ohľadom použitia toho správneho fungicídu, prípadne možných kombinácií. Odpovedí na tieto otázky je neúrekom a každý farmár musí zvážiť veľa premenných v rovnici, ktorá mu má dať kladný a čo najvyšší výsledok v konečnom zúčtovaní. Porasty sú v rôznych fenofázach, ich zdravotný stav sa mení podľa regiónu, ba dokonca z parcely na parcelu. Je dôležité sa pri voľbe ošetrenia správne rozhodnúť. Syngenta už niekoľko rokov zjednodušuje pestovateľom výber ponukou optimalizovaných balíčkov, ktoré sú nielen cenovo výhodné, ale vyhovujú aj konkrétnej potrebe.

Amistar Opti Pack je balíček pre agronómov profesionálov, ktorí si chcú doslova vyskladať profesionálny fungicíd pre presne mierené ošetrenie každého porastu. Ide o ekonomický balík s kombináciou dvoch overených, razantných a univerzálnych prípravkov zo širokého portfólia spoločnosti Syngenta. V jednom „Packu“ je ukrytá sila dvoch azolov, strobilurínu a kontaktu.

Fungicíd Amistar Opti je v agronomickej praxi známy svojim maximálnym vplyvom na výšku úrody a jej kvalitu, cez tzv. green efekt, ktorý rastliny udržuje dlhodobo zdravé a zelené, schopné fotosyntézy a tým aj dlhšieho ukladania asimilátov do zŕn. Výsledkom je nielen nadštandardne vyššie dosahovaná úroda, ale aj vyššia kvalita zrna. Tento prípravok má právom svoje miesto v systémoch antirezistentnej stratégie a svojou kombináciou účinných látok dostatočne eliminuje vznik rezistencií. Osvedčil sa v oblastiach s výskytom rezistencie septoriózy pšeničnej a plevovej voči strobilurínom. Výborné kontaktné pôsobenie má účinná látka chlorothalonil, patriaca do chemickej skupiny ftalimidov. V súčinnosti s mnohými enzýmami zastavuje proces klíčenia spór tým, že vytvára na povrchu listov a stebiel neprekonateľný ochranný fungicídny film. Dokonalú preventívnu ochranu zabezpečuje použitie patentovanej formulácie „Super Weather Stik“, ktorá zaručuje vysokú odolnosť voči zmytiu už 15 minút po aplikácii. Azoxystrobin patrí medzi strobilurínové deriváty, inhibuje transport elektrónov pri dýchaní mitochondrií a jeho preventívny účinok si vyžaduje aplikáciu pred alebo na začiatku infekcie. Spolu majú tieto dve účinné látky excelentnú účinnosť proti septoriózam, múčnatke, hrdziam a všetkým známym škvrnitostiam (hnedej, helmintospóriovej, rynchospóriovej, aj fyziologickým) rozdielnym  spôsobom účinku i stupňom systemicity.

Fungicíd Artea Plus je v balíku Amistar Opti Pack vysoko flexibilným a univerzálnym partnerom, ktorý svojou silou azolov zaručuje špičkovú ochranu listov a klasov. Spolu 410 g/l účinných látok zo skupiny triazolov zaisťuje vysokú úroveň fungicídnej ochrany proti širokému spektru hubových chorôb. Účinné látky propiconazolecyproconazole sú veľmi rýchlo absorbované asimilujúcimi časťami rastlín a systémovo sú rozvádzané do rastlinných pletív, kde zabezpečujú dlhodobú preventívnu, kuratívnu ale aj eradikatívnu ochranu rastlín. Najoptimálnejšia aplikácia je pred výskytom alebo v skorom vývojovom štádiu patogénu. Obe účinné látky fungujú ako demetilačné inhibítory (DMI) a už vo fáze tvorby prvých uchytávacích orgánov (haustóriá) zastavujú vývoj húb inhibíciou biosyntézy sterolov v bunkových membránach.

 

 

 

Nastavenie tank-mix kombinácie:

  • Základné a preventívne aplikácie: Amistar Opti 1,3 l/ha + Artea Plus 0,4 l/ha
  • Skoršie, preventívne aplikácie (daždivé počasie, silnejší tlak patogénov): Amistar Opti 1,6 l/ha + Artea Plus 0,4 l/ha.
  • Silné napadnutie porastu (navýšiť oboch TM partnerov na kuratívnu úroveň): Amistar Opti 1,6 l/ha + Artea Plus 0,5 l/ha
  • Kontrola klasových fuzarióz: Amistar Opti 1,4 l/ha + Artea Plus 0,5 l/ha

S balíčkom Amistar Opti Pack si viete optimálne nastaviť fungicídnu ochranu vašich porastov, a samozrejme podľa potreby rozšíriť TM kombináciu o ďalších partnerov, ako je insekticíd Karate Zeon 5 CS, rastový regulátor Moddus, alebo herbicíd Axial 050 EC. Rastliny tak budú mať komplexnú ochranu a starostlivosť, a vy zodpovedanú otázku ako efektívne a ekonomicky ošetriť svoje porasty.

PlodinaŠkodlivý činiteľDávka l/haPoznámka
pšenica ozimnáseptoriózy pšenice, múčnatka

trávová, hrdze

 

2,5

 

max. 2x

BBCH 20-69

jačmeň*ramuláriová škvrnitosť*, hnedá škvrnitosť jačmeňa*, hrdza jačmenná*, rynchospóriová

škvrnitosť*

     2,5max. 1x

BBCH 30-59

* Prípravok je v takto označenej plodine, resp. proti takto označenému škodlivému činiteľovi registrovaný v inom štáte EÚ, resp. je na Slovensku v procese registrácie.

 

Ošetrenia pšenice ozimnej, lokalita Krásne Údolie, 2012

Chart in Microsoft Word

Ing. Miroslav Béreš, Syngenta Slovakia

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down