04.09.2018 | 09:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nástroje hodnotenia a riadenia rizík v agropotravinárskom sektore

Činnosť a výsledky poľnohospodárstva sú čoraz viac ohrozené klimatickými vplyvmi, a z ekonomického aspektu volatilitou cien vstupov a produkcie na európskych a svetových trhoch. V súčasnosti sa miera tohto rizika zvyšuje, čo si vyžaduje tvorbu nástrojov na jeho riešenie.

To by mohlo prísť už v rámci budúcej Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ (po roku 2020), kedy bude úlohou členských štátov poskytnutie podpory pre nástroje riadenia rizík, ktoré by mali poľnohospodárom pomôcť riadiť produkciu a zisky v situáciách, v ktorých nemôžu kontrolovať externé vplyvy.

Všetky tieto aspekty viedli Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum - Výskumný ústav ekonomiky poľnohospodárstva a potravinárstva (NPPC-VÚEPP) k tomu, aby v dňoch 17. a 18. októbra 2018 usporiadal v Bratislave významnú medzinárodnú vedeckú konferenciu s názvom Nástroje hodnotenia a riadenia rizík v agropotravinárskom sektore. Konferencia je organizovaná v spolupráci s Organizáciou pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), s ktorou NPPC-VÚEPP dlhodobo spolupracuje.

Príde aj eurokomisár

Nad týmto ojedinelým podujatím prevzala záštitu podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky Gabriela Matečná. S cieľom podporiť úlohu nástrojov riadenia rizík ako prostriedku na zvládnutie nestability v odvetví poľnohospodárstva príde na Slovensko komisár EÚ pre poľnohospodárstvo Phil Hogan.

Komisár hodlá využiť svoju prítomnosť na konferencii na predstavenie tejto kľúčovej témy, ktorú riadenie rizík v rámci budúcej SPP EÚ bezpochyby predstavuje. Okrem komisára sa na konferencii zúčastnia tiež ministri krajín V4 a Rakúska. (Rakúske predsedníctvo Rady EÚ trvá od 1. júla do 31. decembra 2018 – pozn. autora).

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down