26.11.2018 | 02:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nástup novej generácie moderných hybridov

V portfóliu spoločnosti Pioneer Hi-Bred Slovensko nastali v minulých rokoch veľké zmeny. Ich výsledkom je takmer úplne obnovená ponuka hybridov kukurice s cieľom ponúknuť stredoeurópskym pestovateľom vrátane slovenských, hybridy adaptované na vnútrokontinentálnu klímu.

„Tu v Seliciach naša spoločnosť predstavuje 10 hybridov kukurice s FAO 310 až 600 vrátane noviniek. Z nosných – pestovateľsky osvedčených zrnových hybridov sú to P0023, P9911 a v silážnom segmente P0725,“ uviedol Ing. Pavol Kuchar, regionálny poradca spoločnosti Pioneer.

Z noviniek upozornil na P9363 (FAO 320), ktorej prednosťou je poskytovanie vysokých úrod a veľmi dobrá tolerancia k suchu. Ďalšia novinka P9415 (FAO 340) je cielene vyšľachtená do podmienok arídnej klímy strednej Európy. Vyznačuje sa veľmi rýchlym počiatočným rastom, t. j. je vhodná pre skoré sejby. P. Kuchar pri nových hybridoch kukurice na zrno vyzdvihol poskytovanie nadpriemerných úrod pri veľmi dobrom uvoľňovaní vody v závere vegetácie. Pri hybride P9911 (FAO 480) je jedna tretina šúľka tvorená flint tvrdým zrnom a je tak podľa zástupcu spoločnosti jeden z najzdravších hybridov kukurice spoločnosti Pioneer. Disponuje dobre vyvinutou koreňovou sústavou, vytvára pevné steblo a nápadne veľké, kompletne ozrnené šúľky. Je určený do podmienok juhozápadného Slovenska.

Nosný hybrid P0023 (FAO 420) dosahuje výborné výsledky v rôznych pôdno-klimatických podmienkach. Podľa P. Kuchara patrí medzi najpestovanejšie hybridy kukurice na Slovensku. Novinka P0074 (FAO 440) je cielene vyšľachtená pre arídnu klímu strednej Európy. Prioritne je určená na siláž, ale môže sa ponechať aj na zrno. Jej prednosťou je výborná plasticita a dobrá úroda zelenej hmoty a zrna aj v suchších ročníkoch. Rýchly počiatočný rast ju predurčuje na skoršie termíny sejby. Poskytuje dobrú úrodu zrna v kombinácii s priaznivou vlhkosťou. Rovnako ako P0023, je určená do podmienok kukuričnej výrobnej oblasti. Ďalšia novinka - P9757 (FAO 380) úrodovo prekonáva hybridy v danej skupine skorosti - PR37N01 a P9606. V registračných skúškach v Maďarsku dosiahla veľmi dobré výsledky, vďaka výbornej úrodnosti s nízkymi zberovými vlhkosťami zrna. Ide o vzrastnejší hybrid kukurice so stredne vysoko nasadenými šúľkami. Podľa zástupcu spoločnosti je to typický kontinentálny hybrid s typom zrna konský zub. 

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down