17.09.2013 | 02:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Návrh stavebného zákona a vlastnícke práva majiteľov pozemkov

Novela stavebného zákona, ktorú pripravilo Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja (MDVRR) SR, podľa opozičnej strany SaS výraznou mierou prispeje k legalizácii čiernych stavieb a významne zasiahne do vlastníckych práv majiteľov pozemkov.

BRATISLAVA. "V minulosti bolo už viacero pokusov spracovať nový stavebný zákon a nepodarilo sa to. Musím však konštatovať, že aj tento návrh zákona je opäť výstrelom mimo. Ministerstvo dopravy predstavilo paškvil, ktorý vnáša chaos do stavebného konania, legalizuje čierne stavby a zasahuje do osobných slobôd a vlastníckych práv," vyhlásil na dnešnej tlačovej konferencii podpredseda SaS Ľubomír Galko. Strana upozornila na niekoľko paragrafov v zákone, ktoré podľa Ľ.Galka budú skryto legalizovať čierne stavby či negatívne zasiahnu do vlastníckych práv majiteľov pozemkov.

Tímlíder pre dopravu Miroslav Ivan upozornil napríklad na paragraf 65. "Týmto paragrafom sa legalizuje prakticky všetko, čo sa nezlegalizovalo do dátumu účinnosti tohto plánovaného zákona," domnieva sa M.Ivan. Podľa jeho slov totiž tento paragraf hovorí o tom, že za nepovolené stavby sa nepovažujú stavby zhotovené a stavebné úpravy uskutočnené pred 1. októbrom 1976. "Môžu to byť rôzne stavby a problém je ten, že takto zákonne sa tieto stavby zlegalizujú," tvrdí M.Ivan.

Podľa SaS zákon taktiež dáva veľké kompetencie stavebnému úradu. "Stavebný úrad podľa predloženého návrhu má získať absurdnú kompetenciu, keď bude môcť prikázať majiteľovi pozemku, aby ho odpredal v prípade, že ho nezastavia. To je zásah do vlastníckych práv. Toto je na úrovni riadenia štátu komunistickou stranou," tvrdí Ľ.Galko.

Tímlíderka pre životné prostredie Anna Zemanová ako príklad, kedy môžu byť práva vlastníkov pozemkov narušené, uviedla majiteľov, ktorí pozemok zdedili a nemajú peniaze na jeho zastavanie. "Ľudia môžu pozemok zdediť, riadne sa oň starať, nebude žiadnou príťažou pre okolie ani prostredie a môže sa len znepáčiť obci či stavebnému úradu, ktorá takýmto spôsobom môže vlastníkovi nariadiť, aby pozemok predal len z titulu, že napríklad nemá peniaze na to, aby tam postavil či už rodinný dom, alebo nejakú inú stavbu," tvrdí A.Zemanová.

Novelu stavebného zákona pripravilo ministerstvo dopravy, verejné pripomienkovanie k nemu sa skončilo 15. septembra. Následne by mal ísť tento návrh do legislatívneho procesu, do platnosti by mal vstúpiť od júla 2014. Cieľom rezortu dopravy je prostredníctvom neho bojovať proti čiernym stavbám.

"Keďže ide o veľmi dôležitý zákon týkajúci sa celej spoločnosti, jeho pracovnú verziu sme ešte pred riadnym legislatívnym procesom poslali aj všetkým parlamentným klubom. Každý, či už ide o poslanca Národnej rady SR, alebo bežného občana, môže prispieť konštruktívnymi pripomienkami, pričom jeho konečnú verziu určí hlasovanie v parlamente. Je nám ľúto, že členovia strany SaS sa rozhodli nepristúpiť k tomuto problému konštruktívne, ale snažia sa na ňom neodborne vytĺkať politické body," povedal pre TASR hovorca ministerstva dopravy Martin Kóňa.

Ministerstvo preto nesúhlasí s vyjadreniami SaS, že nový stavebný zákon bude porušovať vlastnícke práva majiteľov pozemkov. "Zákon bude oveľa prísnejší k nelegálnym stavbám v procese výstavby. Ak stavebník neuposlúchne výzvu na zastavenie stavby, bude možné napríklad uzatvoriť stavenisko, odpojiť ho od dodávok vody a energií. Samozrejme, tento zákon v žiadnom prípade nebude porušovať žiadne vlastnícke práva majiteľov pozemkov. Preto odporúčame členom opozičnej strany, aby si návrh zákona ešte raz pozorne prečítali," dodal M.Kóňa.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down