16.04.2014 | 12:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Navýšenie úrody repky za každých podmienok

Posledné týždne nám opäť ukázali akou silou disponuje príroda, rýchly vstup do jari a extrémne rýchly vývoj porastov behom pár týždňov, a porasty repiek kvitnú v porovnaní s normálom o 2 – 3 týždne skôr. Práve dĺžka kvitnutia je jedným z faktorov, od ktorého sa nepriamo odvíja i výška úrody.

Aktuálny stav a vplyv počasia

V rámci Slovenska je kvitnutie repiek rozdelené do  troch lokalít. Na západe sú už všetky repky rozkvitnuté, na Liptove sa pomaly objavujú prvé žlté puky a na východe republiky v okolí Michaloviec repka pomaly ale isto vstupuje do kvitnutia. Dlho očakávané zrážky prišli v tomto období no nadmerné zrážky počas kvitnutia môžu spôsobiť úrodovú depresiu, čo má negatívny dopad na výšku úrody. Práve v takýchto rokoch je potrebné si dať pozor na výskyt chorôb, hlavne bielej hniloby, ktorá dokáže znížiť úrodu o 15 %, pri vysokom výskyte až 50 %. Vhodné je ošetriť porasty fungicídne a na zvýšenie účinnosti fungicídu odporúčame aplikáciu prípravku SoftGuard++ v dávke 0,8 – 1 l/ha, ktorý pôsobí preventívne proti hubovým, vírusovým, bakteriálnym chorobám, zabraňuje šíreniu patogéna v rastline, ale hlavne vďaka malej molekulovej hmotnosti napomáha rýchlejšiemu vstupu fungicídu do rastlín. Veľkou výhodou je, že patogény si na účinnú látku chitosan oligosacharid nevytvárajú rezistenciu.

 

Dlhšie kvitnutie, vyššia úroda

Z pohľadu fyziológie repky sa postupne od obdobia kvitnutia začína presun auxínov z aktívne rastúcich zelených častí repky do generatívnych orgánov - do kvetov. Sila auxínového účinku sa zvyšuje po odkvitnutí a smerom do vytvárajúcich sa šešúľ prúdi prednostne najvyššie množstvo živín. Práve v tomto období rastu dokážeme pozitívne ovplyvniť a zosilniť tok živín priamo do vytvárajúcich sa strukov a semien, čo má za následok zvýšenie HTS a úrody. Aplikáciou prípravku na báze čerstvých morských rias Algreen v dávke 0,8 – 1 l/ha s obsahom N, S, Mg, B, Mo živín vyživuje porast, ale hlavne obsahuje vysoký podiel bioaktívnych látok, ktoré zvyšujú odolnosť proti nepriaznivým klimatickým vplyvom (sucho, chlad, zasolenie, zamokrenie), ktoré repka do zberu ešte musí prekonať. Prírodné fytohormóny, konkrétne auxíny zvyšujú HTS a úrodu, udržujú vysokú aktivitu koreňov, ktoré sú potrebné na čerpanie živín a vody v ďalších štádiách vegetácie a giberelíny podporuj kvitnutie.

Intenzita produkcie

Zvýšenie úrody prostredníctvom navýšenia HTS je jednou z najekonomickejších aplikácií počas vegetácie do porastu. Práve kombinácia už spomínaného prípravku Algreen a prípravku SoftGuard++ bude mať v tomto pestovateľskom roku vysoký a rentabilný prínos pre pestovateľov vzhľadom na celkový vývoj počasia, ktoré ovplyvňuje v posledných pestovateľských ročníkoch do významnej miery výšku úrody. Prvým krokom na elimináciu extrémneho výkyvu počasia by mal byť pôda s vyrovnaným obsahom dôležitých makroživín, s optimálnym pH a taktiež s vysokým obsahom organických látok.

 

 

Výsledky z pokusu

V rámci pokusu u Ing. Sekerkovej, CSc. V Borovciach sme  na repke ES Astrid zrealizovali maloparcelkový pokus v roku 2013 (tab. 1). Pri aplikácii prípravku Alga 600 sa zvýšila úroda o 0,14 t/ha, ale pri kombinácii prípravku Alga 600 spolu s prípravkom SoftGuard++ sa úroda v porovnaní s kontrolou navýšila až o 0,38 t/ha, čo predstavuje navýšenie úrody repky o viac ako 9 %.

Tab. 1. Výsledky maloparcelkového pokusu v repke, ES Astrid, 2013

Variant

Dávka/ha

Aplikácia

Úroda v t/ha

Navýšenie úrody

t/ha

%

€/ha

Kontrola

-

-

4,07

-

-

-

Alga 600

2 x 0,5 kg

list. ružica a  pred kvit.

4,21

0,14

3,44

49

Alga 600
SoftGuard++

0,5 kg

listová ružica

4,45

0,38

9,34

133

1 l

0,5 kg

pred kvitnutím

1 l

 

Pre viac informácií kontaktujte našich obchodných zástupcov a navštívte našu webovú stránku s e-shopom  www.agrobiosfer.sk.

Ing. Pavol Krempa, PhD.

Obchodný manažér

Agrobiosfer, s.r.o.

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down