04.08.2015 | 07:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nebezpečenstvo troch H

Pestovatelia poľnohospodárskych kultúr permanentne čelia nebezpečenstvu zaburinenia porastov, napadnutiu chorobami a škodcami. V poslednom období stúpa nebezpečenstvo výskytu stavovcov. Kým pestovatelia zeleniny, najmä záhradkári, mali v predchádzajúcich rokoch obavy z krta podzemného či chrčka poľného, dnes sa stavovce rozšírili po stránke druhovej a hlavne početnosti, pričom vysoký stupeň nebezpečenstva znamenajú tie, ktorých druhové meno sa začína písmenom H.

Hraboš poľný v minulom kalendárnom roku v niektorých lokalitách dokázal zdevastovať úrodu lucerny, obilnín a koreňovej zeleniny. Na začiatku tohto kalendárneho roka a na jar sa jeho početné stavy zdecimovali. Teraz nastáva obdobie, kedy sa hraboš poľný znova začína objavovať.

Obilniny - vzhľadom na ich vývoj a pokročilú žatvu - už môžu byť napadnuté menej, a následná orba pestovateľských parciel, i keď ich bude čiastočne  eliminovať, nezabráni presunu hrabošov do porastov lucerny, repy a do porastov zeleniny. Už pozorujeme nielen zvyšujúcu sa hustotu nôr, ale hlavne počet obhryzení zemiakov, koreňovej, ale aj plodovej zeleniny, najmä z čeľade tekvicovité.

O redukovanie početných stavov hrabošov sa čiastočne postará havran čierny, no jeho stavy taktiež početne stúpajú, a pri letnom ochladení sa havrany ihneď objavujú blízko ľudských obydlí, pričom - aj keď čiastočne obmedzia populáciu  hrabošov - na druhej strane zasa spôsobujú iné škody.

Odnesú si to neskôr zasiate dvojklíčne rastliny - uhorky, tekvice a cukety, ktoré havran z pôdy vytrhne, ale neskonzumuje. Identifikačným znakom jeho „návštevy“ je to, že na mieste rastu tejto plodiny zostáva stopa po vyzobávaní - plytký kužeľovitý kráter.

Tieto vtáky na uvedom mieste, hlavne u lokálne polievaných a organickým hnojom vyhnojených rastlín, vyhľadávajú buď mäkkýše, dážďovky, prípadne mravce.

U týchto rastlín poškodzujú plody. Ich poranené časti sú miestami, ktoré ďalej konzumujú mravce, ale v suchom roku i osy, čím sa takýto plod stáva pre človeka neupotrebiteľný.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down