18.07.2018 | 09:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nechajte repky vyniknúť

Zvažovanie o výške investícií do porastov repky ovplyvňuje v poslednej dobe nižšia výkupná cena repky. Existujú vstupy do porastov, ktoré je možné v niektorých sezónach obmedziť, regulácia burín k nim v žiadnom prípade nepatrí.

Čoskoro začneme zvažovať, či novo zakladané porasty repky ošetríme herbicídmi preemergentne alebo postemergentne. Všetko má svoje klady aj zápory. Účinnostne preemergentné ošetrenie repky jednoznačne prevyšujú ošetrenia postemergentné. V prípade postemergentného ošetrenia vystavujeme rastliny repky boju o drahé zdroje, naviac s rizikom, že regulácia niektorých burín, predovšetkým kapustovitých, sa v danej fáze stáva veľmi obtiažna. Pri premeškaní tejto aplikácie napríklad z dôvodu nevhodných poveternostných podmienok, ako v niektorých minulých sezónach, už jednoznačne nie je možné docieliť bezburinný porast. Preemergentné ošetrenie je spojené s potrebou aspoň minimálne vlhkej pôdy pre dosiahnutie najlepšieho účinku, ale aj tu má Syngenta oproti konkurentom čo ponúknuť.

Ponúkame už rokmi osvedčený herbicídny balíček Colzor Trio Teridox New Pack. Je vhodný pre  preemergentnú reguláciu burín v repke. Pre optimálne pôsobenie účinnej látky dimetachlor, nachádzajúcej sa v prípravku Colzor Trio, je potrebné isté množstvo vody, ale v porovnaní s konkurentmi je výrazne nižšie.

Na slovenskom trhu je množstvo rôznych herbicídov na ošetrenie porastov repky, ale len máloktorý má také široké spektrum účinku ako prípravok Colzor Trio z portfólia našej spoločnosti. Možno ho charakterizovať ako prípravok na komplexné herbicídne ošetrenie, ktorý kontroluje všetky buriny v repke.

Vďaka čomu je Colzor Trio tak komplexným prípravkom?

  • Kombinuje v sebe synergický účinok troch účinných látok
  • Pohyb všetkých troch účinných látok v pôdnom profile je takmer identický – zaručuje súčinné pôsobenie v zóne maximálneho príjmu buriny
  • Má dlhodobé reziduálne pôsobenie - až do uzatvorenia porastu
  • Zaručuje bezburinný porast od samotného založenia

Ide o jeden herbicíd na všetky buriny v repke vrátane lipkavca, rumanov, rumančekov, parumančeka nevoňavého, maku vlčieho, pastierskej kapsičky, peniažteka roľného a mnohých ďalších významných burín v poraste repky ozimnej.

Dobre založený porast repky ozimnej vykazuje vo vyšších vývojových fázach veľmi silnú konkurencieschopnosť voči burinám na poli. Peniažtek roľný, kapsička pastierska, fialky a veroniky patria medzi najvýznamnejšie jesenné burinné druhy v repke. Veľmi významné škody môže napáchať tiež výdrol predplodiny alebo trvalé buriny. Vedľa už spomenutých škodlivých druhov je potrebné potlačiť ďalšie buriny, ktoré škodia až z jari v dobe svojho predlžovacieho rastu. Do tejto skupiny patrí predovšetkým lipkavec obyčajný, rumančekovité buriny, úhorník liečivý, nevädza modrá a mak vlčí. Lipkavec obyčajný sa vo všeobecnosti radí medzi najškodlivejší burinný druh v porastoch repky. Len 0,5 – 1 rastlina na 1 m2 už prekračuje prah škodlivosti.

Prítomnosť burín v poraste môže mať tiež dopad na jeho zdravotný stav. Problematickými sú predovšetkým buriny z čeľade kapustovitých, ktoré sú hostiteľskými rastlinami pre mnohé choroby, ktoré dokážu neskôr infikovať pestovanú repku. Na týchto rastlinách môže svoj vývojový cyklus dokončiť napríklad Plasmodiophora brassicae spôsobujúca nádorovitosť kapustovitých rastlín. Prerušenie vývojového cyklu likvidáciou hostiteľa predstavuje jeden z hlavných bodov v stratégii boja s týmto patogénom. Pokiaľ ste sa s príznakmi tejto choroby na svojich pozemkoch stretli, nie je potrebné sa vzdávať. Stačí si vybrať zo sortimentu rezistentných odrôd voči tejto chorobe. Z našej ponuky pre sezónu 2018 dávame do pozornosti novinku SY Alibaba. Samotná odroda však nestačí, každopádne treba dbať dôsledne na reguláciu kapustovitých burín. V tom vám bude dobrým pomocníkom herbicídny balíček Colzor Trio Teridox New Pack.

Bezburinný porast, predovšetkým bez skoro kvitnúcich druhov, je tiež dôležitý pre možnosť bezproblémového insekticídneho ošetrenia s ohľadom na bezpečnosť všetkých opeľovačov.

Pre poľnohospodársku prax  ponúkame Colzor Trio Teridox New Pack ako cenovo zvýhodnený balíček. Pozostáva z prípravkov Colzor Trio (40 litrov) a Teridox  500 EC (25 litrov). Je určený na ošetrenie 20 hektárov repky. Účinkuje na všetky buriny, je vysoko selektívny a čo je dôležité, cena hektárového ošetrenia je veľmi priaznivá. Odporúčame ho aplikovať v oblastiach s ľahšími pôdami, kde by mohla vyššia dávka clomazonu v plnej dávke prípravku Colzor Trio vyvolať vplyvom prudkých dažďov u senzitívnych odrôd repky prechodné vybielenie porastov repky.

Bezburinný porast repky ozimnej je nielen dobrou vizitkou agronóma, ale tiež z dôvodu správnej klímy v poraste určitou ochranou pred neskorými jarnými mrazmi. Čistý porast je v konečnom dôsledku zárukou bezproblémového zberu, vysokej a kvalitnej úrody.

Lipkavec patrí medzi najnebezpečnejšie buriny v repke

 

 

Autor: RNDr. Ondřej Skala, Syngenta Czech and Slovakia

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down