07.03.2011 | 11:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nechcú vraj nikomu ublížiť

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Zsolt Simon odmieta, že by rezort pôdohospodárstva chcel poškodiť spoločnosť Podtatranská hydina, a. s., Kežmarok v súvislosti s kontrolami hydinového mäsa a krmív na zakázanú látku zilpaterol.

„Nie je našim záujmom, aby sme komukoľvek ublížili a poškodili ho bez akýchkoľvek právne relevantných dokladov," uviedol minister v reakcii na vyjadrenia vedenia spoločnosti Podtatranská hydina.
Zsolt Simon sa pozastavil aj nad skutočnosťou, že zatiaľ nebolo možné vykonať rozbor zapečatenej tzv. kontravzorky, ktorou Podtatranská hydina, a.s., disponuje, no odmieta ju vydať zástupcom Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho (ÚKSUP), čím dochádza k mareniu úradnej kontroly.
Kontravzorka by sa podľa Zs. Simona mala analyzovať v referenčnom rozhodcovskom laboratóriu prostredníctvom inštitúcií MPRV SR, v spolupráci s dotknutým subjektom, ktorému táto povinnosť vyplýva priamo zo zákona.
„Som trochu skeptický, pretože naťahovaním termínu a poznajúc látku zilpaterol, ktorá sa rýchlo rozkladá, nebude možné zistiť jej prítomnosť vo veľkom množstve," dodal minister.
Zsolt Simon pripomenul, že u firmy Podtatranská hydina, a. s., sa výskyt zilpaterolu potvrdil nielen v poslednom období, ale taktiež v roku 2009. Najskôr to bolo 2. apríla 2009, keď prítomnosť tejto látky potvrdilo skúšobné laboratórium Štátneho veterinárneho a potravinového ústavu v Nitre.
Šéf MPRV SR zároveň informoval o oficiálnom výsledku analýz, ktoré 3. júna 2009 vykonalo poľské laboratórium (Panstwowy instytut weterynaryjny), podľa ktorého sa zilpaterol v krmive, ktoré používala Podtatranská hydina, a. s., vyskytoval v množstve 5 mikrogramov na kilogram krmiva.
Vedenie spoločnosti Podtatranská hydina rázne odmietlo akúkoľvek opodstatnenosť ministrom Simonom medializovanej kauzy s používaním zilpaterolu v kŕmnej zmesi pri výkrme kurčiat na farme Čaklov.
„Naša priama materiálna strata sa už vyšplhala na úroveň 200-tisíc eur, nehovoriac o poškodení nášho dobrého obchodného mena, čo odhadujem na milióny eur. Konkrétnym príkladom je, že už štyria veľkí odberatelia prestali od nás nakupovať. Zákazníci začali vracať tovar, ktorý deň predtým kúpili," zdôraznil pre TASR generálny riaditeľ spoločnosti Pavol Konkoľ.
Rezortné ministerstvo podľa neho zvolilo veľmi nešťastný spôsob prezentácie celej kauzy, ktorej dosah ohrozuje približne 800 pracovných miest. „Postupovalo v rozpore s nariadeniami Európskej komisie. So zverejňovaním vyhlásenia mal pán minister počkať až do doby, kedy sa celá vec definitívne dokáže," zdôraznil P. Konkoľ s tým, že je kedykoľvek pripravený doručiť odobratú kontrolnú vzorku do akreditovaného laboratória v Berlíne.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down