04.03.2014 | 05:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Neexistuje bezprostredná hrozba obmedzenia dodávok plynu z Ruska

Politici Európskej únie (EÚ) majú obavy z rizika nedostatku plynu na Ukrajine. Neexistuje však žiadna bezprostredná hrozba pre Európu, kde sú zásoby komodity po miernej zime vysoké, uviedol komisár EÚ pre energetiku Günther Oettinger.

BRUSEL. Rusko je pre EÚ najväčším dodávateľom plynu, keď pokrýva približne štvrtinu spotreby regiónu. Cez Ukrajinu, ktorá je tiež vysoko závislá na ruských dodávkach, sa exportuje približne tretina z ruského plynu smerujúceho do Európy.
Ministri energetiky členských štátov únie dnes zasadajú v Bruseli a diskutujú o tom, aké dôsledky môže mať krymská kríza na energetickú bezpečnosť EÚ. Očakáva sa, že diskusie o tejto téme budú pokračovať ako súčasť širšieho dialógu lídrov únie na ich mimoriadnom stretnutí, ktoré sa bude konať vo štvrtok (6. 3.).
"Neobávame sa bezpečnosť dodávok v krátkodobom horizonte," povedal G. Oettinger na tlačovej konferencii. "Naše obavy však vzbudzuje bezpečnosť dodávok pre Ukrajinu." Dodal, že Ukrajina by mala zostať jednotným trhom. "Ak sa Ukrajina rozdelí, bude to pre tento trh nevýhoda."
Po predchádzajúcich plynových krízach spôsobených cenovými spormi medzi Moskvou a Kyjevom únia zvýšila požiadavky na to, aké vysoké majú mať členské štáty zásoby plynu, zlepšila plynovú infraštruktúra a snaží sa diverzifikovať dodávateľov.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down