09.10.2018 | 07:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nemci sa vyrovnávajú s dôsledkami klimatických zmien vo vinohradníctve

Vinič hroznorodý sa v Nemecku pestuje na viac ako stotisíc hektároch. Vinohradníci v tejto krajine sa dlhodobo vyrovnávajú s dôsledkami klimatických zmien, ktoré sa výrazne prejavili na vývoji viniča. Klimatické zmeny teraz umožnili pestovať vinič aj v severnejších oblastiach krajiny.

K najvýznamnejším dôsledkom klimatických zmien patrí to, že sa dlhodobo - a pritom výrazne - zlepšila kvalita vín, napríklad u odrody rizling.

Ide o odrodu, ktorá patrí v Nemecku k najrozšírenejším, je citlivá na klímu, a predtým dozrievala neskoro. Od roku 1988 sú však ročníky tejto odrody z hľadiska kvality vín nepretržite dobré alebo vynikajúce.

Ani ostatné odrody, pestované v Nemecku, nezaostávali vo zvyšovaní kvality vín, a tak sa ponuka kvalitných vín mohla rozšíriť. Tvrdé a nezrelé vína sa stali minulosťou. Zvýšenie kvality vín nepodporili len klimatické zmeny, ale aj samotní vinohradníci - zlepšením kvality obrábania vinohradov.

Ďalším významným dôsledkom klimatických zmien bolo to, že sa rozšírilo pestovanie nových odrôd viniča, ktoré sú náročnejšie na teplo a pochádzajú z južnej Európy. Poukazujú na to údaje o vývoji plôch odrôd viniča v Nemecku v rokoch 2001 – 2015 (viď. tabuľka).

Z modrých odrôd sa v Nemecku najviac rozšírila odroda Merlot, z bielych odrôd zase Sauvignon blanc a Chardonnay – víno tejto odrody sa stalo u milovníkov vína mimoriadne obľúbené.

Vysoko je hodnotené aj rozšírenie pestovania odrôd Cabernet Sauvignon, Zweigelt a Syrah. Popri výsadbe nových odrôd venovali nemeckí vinohradníci veľkú pozornosť aj obnove vinohradov.

V rámci nej sa v posledných rokoch výrazne znížilo pestovanie odrody Müller Thurgau, Kerner, Silván zelený a Scheurebe. Na druhej strane sa však rozšírilo pestovanie odrôd Dornfelder, Rulandské šedé a Burgundské biele.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down