16.05.2016 | 05:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nemecké koncerny Bayer a BASF zvažujú kúpu producenta osív Monsanto

Hodnota akcií amerického koncernu Monsanto výrazne vzrástla po tom, ako trhy zareagovali na informácie o záujme nemeckých firiem Bayer a BASF prevziať tohto najväčšieho producenta osív na svete. Informovali o tom agentúry Reuters a Bloomberg.

NEW YORK. Podľa Bloombergu chemický koncern Bayer skúma možnosť podania ponuky na Monsanto. Ak by sa akvizícia zrealizovala, vznikol by najväčší producent agrochémie a osív na svete. Podľa ďalších informácií o akvizícii Monsanta uvažuje aj ďalšia nemecká chemická spoločnosť BASF. Ani Monsanto, ani nemecké firmy sa k informáciám nevyjadrili. V reakcii na tieto správy sa hodnota akcií Monsanta zvýšila o 12 %, zatiaľ čo hodnota akcií Bayeru klesla o 4,5 % a firmy BASF o 1 %.

Vysoké zásoby a nízke ceny agrokomodít nútia agrochemický priemysel do konsolidácie. Vo februári tohto roka sa spoločnosť ChemChina dohodla na prevzatí švajčiarskej firmy Syngenta za 43 miliárd USD (37,76 miliardy eur). Ešte predtým v decembri sa na fúzii dohodli americké spoločnosti Dow Chemical a DuPont.

Firma Monsanto už dávnejšie informovala, že sa chce spojiť s veľkým výrobcom agrochémie, aby mohla farmárom ponúkať popri osivách a pesticídoch aj ďalšie výrobky. Bayer je druhým najväčším hráčom na svetovom trhu agrochemikálií, na ktorom kontroluje 18-% podiel. Svetovou jednotkou je práve švajčiarska Syngenta, ktorá drží 19-% podiel. V oblasti produkcie osív je svetovou jednotkou Monsanto s 26-% podielom na trhu a za ním s 21-% podielom je DuPont.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down