02.09.2015 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nemeckí producenti mlieka žiadajú zaviesť dočasný limit na jeho výrobu

Nemeckí producenti mlieka v súvislosti so silným poklesom jeho výkupnej ceny opäť žiadajú štátny zásah. Informuje o tom agentúra DPA. Prezident Nemeckého spolkového združenia chovateľov dojníc (BDM) Romuald Schaber pre denník Passauer Neue Presse povedal, že znovu treba zaviesť limit na produkciu mlieka.

MNÍCHOV. "Situácia je viac ako hrozivá. Každý vie, že sa pri (výkupnej) cene 25, 26 centov za liter mlieka nedajú pokryť náklady ani zďaleka," uviedol Schaber a dodal, že výrobné náklady na liter mlieka dosahujú v regiónoch s výbornými podmienkami 40 centov a v Bavorsku 50 centov.
V Mníchove sa v utorok skončil traktorový štafetový protest nemeckých producentov mlieka ich záverečným zhromaždením. Schaber na ňom očakával vyše 2000 účastníkov.
Nemeckí producenti mlieka dávajú súčasný prepad jeho ceny do súvislosti so zrušením výrobných limitov, ktoré sa v EÚ odstránili na jar tohto roku. Od Európskej komisie žiadajú, aby ich na prechodné obdobie obnovila. Kto by sa rozhodol znížiť jeho výrobu, mal by za to dostať finančné vyrovnanie.
Podľa údajov BDM výkupná cena spracovateľov za liter mlieka od roku 2013 klesla zo 41 na 28 centov. Mnohí z 80.000 majiteľov mliečnych fariem v Nemecku sa teraz obávajú o svoju existenciu.
V pondelok (31.8.) rokovali o situácii na trhu s mliekom v EÚ agrárni ministri Nemecka, Francúzska a Poľska - Christian Schmidt, Stéphane Le Foll a Marek Sawicki. Francúzsko žiada štátnu intervenciu na trhu, ale Schmidt požiadavku odmietol. Agrárni ministri EÚ sa budú problémom zaoberať na rokovaní na budúci týždeň v pondelok (7.9.).

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down