12.09.2011 | 03:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nemôžeme byť „profesionálni egoisti“

Šampiónom 6. Národnej výstavy hospodárskych zvierat sa stal plemenný býk mäsového plemena charolais. Úspešným chovateľom víťazného býka je firma Pomichal & Charolais, kft., ktorá už tradične dosahuje u nás, ale aj v zahraničí významné chovateľské úspechy.

Excelentný plemenný býk LAJOSMIZSEI GOLF CSÁVOLY sa stal suverénnym Šampiónom výstavy. „Je to je plemenný býk, ktorý stelesňuje výsledok dlhodobej cieľavedomej šľachtiteľskej práce pri tvorbe geneticky bezrohého charolais francúzskeho typu,“ konštatoval Ing. István Pomichal, PhD., majiteľ spoločnosti POMICHAL. 
Zo životopisu tohto výstavného exempláru vyplýva, že otec býka LM Csávoj ET sa narodil z embryotransféru (otec - SOS Jambuster PLD 914 J x matka - FFBB Carla 715 G). Obaja prastarí rodičia pochádzajú z Kanady, kde dosiahli vynikajúce plemenné hodnoty. Matka pochádza z línie LM Szálló Amfóra, ktorá už ako teľa so svojou matkou získala ocenenie na chovateľských výstavách v Maďarsku. 

„Býk GOLF medzi svojimi vrstovníkmi vždy vynikal. Už ako odstavča vo veku 205 dní mal index 115 %. Počas testu vlastnej úžitkovosti dosiahol prírastok 2137 gramov za deň. Relatívna hodnota tohto prírastku znamenala 122 %. Bol to najlepšie hodnotený býk v ročníku,“ zdôraznil I. Pomichal. Podľa jeho slov, povahové vlastnosti víťazného býka sú výnimočné. Ide o krotké, poslušné a ovládateľné zviera, pričom celý život prežil vo voľnom ustajnení. Má korektné končatiny, veľký telesný rámec, rovnú chrbtovú líniu a enormnú kapacitu teľa. Svojich hodnotiteľov očaruje hĺbkou a šírkou hrudníka, šírkou a dĺžkou chrbta, pričom mu nechýba primerané osvalenie zadku. Je to geneticky bezrohý býk, čo v súčasnosti vysoko oceňujú chovatelia v ekologických hospodárstvach.
 V súčasnosti má šesť rokov a v Nitre sa tak ukázal vo svojej plnej kráse a vyspelosti. V máji tohto roku už získal titul šampióna výstavy v maďarskom Hódmezővásárhely a v októbri poputuje na výstavu do Budapešti.

Na národnej výstave hospodárskych zvierat bola ocenená aj kolekcia plemena charolais firmy Pomichal & Roľnícke družstvo Tekovské Nemce, ako i kolekcia zástavových býčkov charolais spoločnosti Pomichal & Poľnohospodárske družstvo Mier Dubinné. István Pomichal je zootechnik, šľachtiteľ, chovateľ, podnikateľský poradca i obchodný zástupca v jednom. Chovom a šľachtením mäsového dobytka plemena charolais sa zaoberá od roku 1996, keď sa stal hlavným zootechnikom PD Modrý Dunaj Šamorín, a ako šľachtiteľ a poradca chovu pôsobí na Slovensku vo viac ako 70 podnikoch.

Viac sa dočítate v ROĽNÍCKYCH NOVINÁCH č. 36.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down