16.02.2011 | 09:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nepáči sa im bezbrehé zdražovanie

Krajiny Vyšehradskej štvorky chcú, aby Európska únia zakročila proti špekulatívnemu zdražovaniu potravín.

Lídri z krajín strednej Európy vyzvali Európsku úniu, aby prijala opatrenia, ktoré by zabránili "bezbrehému špekulatívnemu" zdražovaniu potravín, surovín a energií. To podľa nich brzdí zotavovanie ekonomík regiónu z recesie.
Ceny všetkých troch uvedených položiek v ostatnom čase rastú. Prezident Európskej centrálnej banky (ECB) Jean-Claude Trichet už v tejto súvislosti varoval, že miera inflácie v eurozóne sa môže zvýšiť viac, ako sa čakalo, a po väčšinu roka sa môže držať nad hranicou 2 percent, pri ktorej banka garantuje cenovú stabilitu.
Motorom zdražovania potravín je rast cien komodít, ako sú pšenica či nerafinovaný cukor, ktorého cena sa pohybuje na 30-ročnom maxime.
Agentúra Reuters cituje slovenskú premiérku Ivetu Radičovú, ktorá na utorkovej tlačovej konferencii v Bratislave po skončení rokovaní predstaviteľov krajín Vyšehradskej štvorky (V4) vyhlásila, že Slovensko, Poľsko, Česko a Maďarsko veľmi znepokojuje toto "bezbrehé špekulatívne zdražovanie".
Zároveň vyzvala európske inštitúcie, aby sa týmto problémom začali včas zaoberať. Iveta Radičová dodala, že V4 navrhne na marcovom summite EÚ, aby sa o tejto téme diskutovalo.
V podobnom duchu sa v utorok vyjadril aj taliansky minister hospodárstva Giulio Tremonti, ktorý označil špekulácie s komoditami za jeden z dôvodov zdražovania potravín.
Informovala o tom agentúra Reuters.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down