20.04.2018 | 09:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

"Nepestujme ovocie pre krásu, ale pre zdravie"

Ak navštívite obec Sedliská na východe Slovenska, kde podľa niektorých nič nie je, tak prvé, čo sa nedá prehliadnuť, je hrad Čičva, ktorý sa vypína nad križovatkou ciest do Humenného a Vranova. Je to kraj priam stvorený pre agroturizmus s rozsiahlym potenciálom nadregionálneho charakteru. A práve tu už cez 20 rokov rozvíja svoje aktivity spoločnosť AGROMIX, za ktorou je dlhoročný pestovateľ a propagátor zdravého a kvalitného ovocia Pavol Vagaský a jeho dcéra Renáta, inak v zahraničí vyštudovaná ekonómka.

„Každoročne sa v Piešťanoch zúčastňujem celoslovenského ovocného seminára, ktorý sa naposledy niesol v znamení výroby zdravého ovocia. Nielen mňa zaujalo motto: Nepestujme ovocie pre krásu, ale pre zdravie,“ týmto sloganom ma privítal Pavol Vagaský, výkonný riaditeľ spoločnosti AGROMIX spol. s r. o. v Sedliskách, čím zdôraznil, že prvoradou je u neho kvalita dopestovanej produkcie. Za nešťastie považuje prechemizované ovocie a zeleninu z dovozu. Aj preto v pestovaní či už ovocia, alebo zeleniny trvá na uplatňovaní takých technológií, ktoré nezaťažujú životné prostredie.

Začiatky boli náročné

Spoločnosť AGROMIX založili v roku 1996, avšak história Sedlísk z pohľadu poľnohospodárstva siaha ďaleko do minulosti, kedy tu bola založená pánska záhrada -"kerta", v ktorej pestovali zeleninu pre šľachtu, žijúcu na hrade Čičva. Po II. sv. vojne, v rokoch 1945 – 1948 prebehla druhá pozemková reforma a posledný majiteľ hradu a kaštieľa gróf Barkóczy prepísal pôdu na svojich priateľov a známych, dúfajúc, že revolúcia prejde a všetko pôjde ako pred tým, nestalo sa však. „Preto tu viacerí, ktorí pred tým nič nemali, prišli k pôde a k veľkým majetkom,“ objasňuje P. Vagaský. V polovici minulého storočia tu podnik komunálnych služieb vybudoval skleník pre pestovanie zeleniny, ktorý neskôr prevzalo družstvo. V období socializmu výroba zeleniny pre svoju prácnosť zažívala zopár rokov slabšie obdobie. Až v 70. rokoch nastal obrat.

„V tom čase som nastúpil do Ovocinárskeho štátneho majetku Stupava. V rámci neho sme pestovali rozmanité druhy ovocia pre mraziarne a konzervárne. S príchodom privatizácie šli štátne majetky do likvidácie. Riešil som, čo ďalej. Tu v Sedliskách bolo voľné miesto agronóma, ktoré som prijal.“

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down